Kongres Patient Empowerment jest inicjatywą, dzięki której głos pacjentów ma stać się jeszcze bardziej słyszalny. Podczas dwudniowego wydarzenia przedstawiciele organizacji pacjenckich, klinicyści i ministrowie rozmawiali o najważniejszych wyzwaniach związanych ze zwiększeniem dostępności do świadczeń, nowoczesnych terapii czy modeli opieki koordynowanej.
Jedną z najistotniejszych zmian, jakie się dokonują w systemie ochrony zdrowia jest dążenie do upodmiotowienia pacjenta.
– Przeszliśmy długą drogę od pojawienia się idei stawiania pacjenta w centrum uwagi, poprzez uchwalenie 15 lat temu ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta aż po miejsce, w którym jesteśmy teraz. Organizacje pacjenckie najlepiej mogą potwierdzić, że system ochrony zdrowia rzeczywiście coraz bardziej ustawia pacjenta w centrum uwagi. Rola organizacji we współdecydowaniu o tym, jak system ochrony zdrowia ma wyglądać, jest coraz większa – powiedział Bartłomiej Chmielowiec podczas debaty otwierającej kongres.
W ocenie Stanisława Maćkowiaka, prezesa Federacji Pacjentów Polskich, zmiana, jaka zaszła w postrzeganiu roli pacjentów w systemie w ciągu ostatnich 15 lat jest ogromna.
– Jest już inny sposób myślenia. Administracja widzi potrzebę organizowania ze swojej strony kontaktu z organizacjami pacjentów i słuchania, co mają do powiedzenia. Jesteśmy na etapie, na którym organizacji się słucha. Do przebycia jest jeszcze droga do tego, by współuczestniczyć w poszukiwaniu rozwiązań i podejmowaniu decyzji. Dziś, poświęcając czas na dyskusję nie widzimy efektów w postaci podejmowanych decyzji – podkreślił Stanisław Maćkowiak.
W pierwszym dniu kongresu sześć debat poświęconych m.in. medycynie personalizowanej, równości w jakości życia, leczeniu i e-zdrowiu, a także wyzwań stojących przed onkologią czy neurologią. Drugi dzień kongresu w całości został poświęcony ścieżkom pacjentów neurologicznych. Debaty toczyły się m.in. wokół problemów osób zmagających się z migreną, stwardnieniem rozsianym czy chorobami rzadkimi.
Transmisje z poszczególnych dni kongresu można obejrzeć tutaj: