Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Za nami VII Kongres Patient Empowerment

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 27 kwietnia 2023 09:53

Za nami VII Kongres Patient Empowerment - Obrazek nagłówka
Fot. Igor Kohutnicki
– Wszyscy byliśmy, jesteśmy lub będziemy pacjentami. Chciałbym życzyć nam wszystkim, by system ochrony zdrowia zmieniał się na lepsze. Myślę, że to następuje i najważniejsza jest konsekwencja oraz determinacja we wdrażaniu zmian – powiedział Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec podczas otwarcia VII Kongresu Patient Empowerment. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Pacjent, partner, przyszłość”.

Kongres Patient Empowerment jest inicjatywą, dzięki której głos pacjentów ma stać się jeszcze bardziej słyszalny. Podczas dwudniowego wydarzenia przedstawiciele organizacji pacjenckich, klinicyści i ministrowie rozmawiali o najważniejszych wyzwaniach związanych ze zwiększeniem dostępności do świadczeń, nowoczesnych terapii czy modeli opieki koordynowanej.

Jedną z najistotniejszych zmian, jakie się dokonują w systemie ochrony zdrowia jest dążenie do upodmiotowienia pacjenta.

– Przeszliśmy długą drogę od pojawienia się idei stawiania pacjenta w centrum uwagi, poprzez uchwalenie 15 lat temu ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta aż po miejsce, w którym jesteśmy teraz. Organizacje pacjenckie najlepiej mogą potwierdzić, że system ochrony zdrowia rzeczywiście coraz bardziej ustawia pacjenta w centrum uwagi. Rola organizacji we współdecydowaniu o tym, jak system ochrony zdrowia ma wyglądać, jest coraz większa – powiedział Bartłomiej Chmielowiec podczas debaty otwierającej kongres.

W ocenie Stanisława Maćkowiaka, prezesa Federacji Pacjentów Polskich, zmiana, jaka zaszła w postrzeganiu roli pacjentów w systemie w ciągu ostatnich 15 lat jest ogromna.

– Jest już inny sposób myślenia. Administracja widzi potrzebę organizowania ze swojej strony kontaktu z organizacjami pacjentów i słuchania, co mają do powiedzenia. Jesteśmy na etapie, na którym organizacji się słucha. Do przebycia jest jeszcze droga do tego, by współuczestniczyć w poszukiwaniu rozwiązań i podejmowaniu decyzji. Dziś, poświęcając czas na dyskusję nie widzimy efektów w postaci podejmowanych decyzji – podkreślił Stanisław Maćkowiak.

W pierwszym dniu kongresu sześć debat poświęconych m.in. medycynie personalizowanej, równości w jakości życia, leczeniu i e-zdrowiu, a także wyzwań stojących przed onkologią czy neurologią. Drugi dzień kongresu w całości został poświęcony ścieżkom pacjentów neurologicznych. Debaty toczyły się m.in. wokół problemów osób zmagających się z migreną, stwardnieniem rozsianym czy chorobami rzadkimi.

Transmisje z poszczególnych dni kongresu można obejrzeć tutaj:

plansza-PE-2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także