- Nie ma lepszych inwestycji niż te dotyczące zdrowia. Pilną konieczność koncentracji uwagi na zapobieganiu jego kryzysom ilustruje fakt, iż edukacja prozdrowotna to zaledwie 1,5% naszych wydatków na ochronę zdrowia. Dla porównania - ponad 50% kierujemy na opiekę szpitalną, a około 10% na ambulatoryjną – wskazała prezes ZUS, z niepokojem porównując te dane.
Tymczasem, jak zauważył prof. Piotr Rutkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, w ustawie o Krajowej Strategii Onkologicznej brak jest zapisów dotyczących monitorowania profilaktyki.
- Jest mowa o diagnostyce i leczeniu, ale gdzieś zgubiliśmy profilaktykę. To wymaga pilnej interwencji. Od 1 czerwca dostępne są szczepionki przeciw HPV, jednak odpowiedź na zaproszenie do ich wykonania trudno nazwać entuzjastyczną. Istotny postęp medycyny w profilaktyce raka szyjki macicy, to - dający pewny wynik - test w kierunku HPV. Wykonuje się go raz na 5 lat i można to zrobić w warunkach domowych. Po zakończonym pilotażu czekamy na wprowadzenie tego programu, jako badania profilaktycznego. Liczę, że nastąpi to w przyszłym roku.
- Nie musimy czekać na możliwość wykonania testu w kierunku HCV. Decyzja zależy od nas. Warto ją podjąć pamiętając, że w Polsce mamy pełen dostęp do skutecznego leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C, które ów wirus powoduje. Nie ze wszystkimi wirusami potrafimy sobie skutecznie radzić, ale zagrożenie HCV moglibyśmy całkowicie wyeliminować, docierając do nieświadomych nosicieli. Będziemy przypominać o tym, namawiać do wykonywania testów i apelować do decydentów o systemowe rozwiązania – po raz kolejny przypomniał prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK w Lublinie dodając, że sprawdzonym w wielu krajach pomysłem są narodowe programy eliminacji wirusa HCV.
- Od lat zabiegamy o wprowadzenie „godziny dla zdrowia”, jako pełnoprawnego przedmiotu dla uczniów i przedszkolaków. To szczególnie ważne w kraju, tak szybko tyjących najmłodszych obywateli. Zaprosiliśmy dziś polityków różnych opcji, by rozmawiać o rozwiązaniach, które muszą doczekać się decyzji z pełnym poparciem, ponad podziałami. Nie wystarczy mówić – trzeba być słuchanym. Dlatego z apelem o: udział w testach, zgłaszanie na badania, szczepienie się i uważność dla tego, co jemy sami i czym karmimy nasze pociechy - chcemy trafić do dzieci i ich opiekunów dzięki naszym ambasadorom: Ewie Jakubiec, tegorocznej Miss Polonia i Laurze Breszce, znanej z dużego i małego ekranu aktorce - zapowiedziały inicjatorki kampanii: Krystyna Wechmann, prezes Fundacji PKPO i Anna Jasińska, rzeczniczka MRS.
- Profilaktyka to, w naszym rozumieniu, także zapobieganie cierpieniu psychicznemu i fizycznemu, wykluczeniu geograficznemu, czy metrykalnemu, ale też zapobieganie nawrotowi choroby, tak istotne w onkologii – podkreślały inicjatorki kampanii.
Zdaniem prof. Barbary Radeckiej, ordynator Kliniki Onkologii Opolskiego Centrum Onkologii - ogromny postęp diagnostyki i terapii raka piersi oraz poprawiający się z każdym rokiem dostęp do nowoczesnych metod rozpoznawania i leczenia, to szansa na odmianę losu polskich pacjentek. Rokowania mogłoby znacząco poprawić zgłaszanie się na badania przesiewowe.
- Systematycznie doganiamy Europę w dostępie do innowacyjnego leczenia. Trochę wolniej rośnie zgłaszalność na badania, pozwalające wychwycić wczesne zmiany, ale i tu widzę pewną poprawę. Znamy jednak odmiany wczesnych raków piersi, które wiążą się z poważnym ryzykiem nawrotu. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie, ale też - mogący decydować o życiu - dostęp do nowoczesnych terapii, zapobiegających nawrotowi choroby u pacjentek z grupy takiego ryzyka. Dziś medycyna pozwala na skuteczną interwencję, w tych przypadkach i wierzę, że nasze podopieczne będą wkrótce beneficjentkami postępu nauki.
Chcę też zwrócić uwagę na konieczność dotarcia do Polek – seniorek, z informacją, że i one muszą się systematycznie badać. Niestety dziś, z powodu braku świadomości, że trzeba to czynić w każdym wieku, tracimy zbyt wiele istnień – alarmowała prof. Radecka.
- Jako onkolog z 40-letnim doświadczeniem klinicznym i systemowym oraz współzałożyciel Medycznej Racji Stanu będę dokładał wszelkich starań by do szkół i przedszkoli wprowadzone zostało nauczanie o zasadach służących zachowaniu zdrowia. Brak tego przedmiotu jest niezrozumiałym zaniechaniem. Dlatego cieszę się, że mamy dla tej kampanii patronat Pierwszej Damy RP, że są dziś z nami politycy różnych opcji, którzy deklarują współdziałanie w kwestii tak ważnych wyzwań. Kampania „Tak dla zdrowia rodziny” będzie wymagała tego typu współpracy, nie na miesiące czy lata, ale na – pokolenia. To nasze - być albo nie być. Uważam, że ogromne znaczenie będzie też miało wprowadzenie systemu pozytywnej motywacji, polegające na nagradzaniu aktywnej postawy samych pacjentów i personelu medycznego. Lekarz rodzinny powinien być premiowany za skierowanie na test w kierunku HCV – apelował dr Janusz Meder, prezes PUO.
- Jak ważna jest ta kampania, świadczą dane z niemieckiego raportu, wg. których na badania profilaktyczne w Wielkiej Brytanii zgłasza się 70% obywateli podczas, gdy w Polsce TAK mówi badaniom tylko 38% - przypomniała Grażyna Mierzejewska, ekspert MRS i PUO.
- Wiemy, że w przypadku wielu chorób cywilizacyjnych styl życia może znacząco zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Podobnie jest w neurologii. Unikanie używek, aktywność fizyczna, prawidłowe monitorowanie cukrzycy, nadciśnienia, pracy serca – to wszystko należy robić, by zminimalizować ryzyko udaru. W chorobach neurodegeneracyjnych, gdzie głównym czynnikiem owego ryzyka jest wiek - możemy stylem życia i właściwym leczeniem - modyfikować przebieg choroby - dodał prof. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
- Z psychologicznego punktu widzenia warto przypominać, że namawiamy do uważności dla swego zdrowia i badań, nie po to by wykryć chorobę, lecz by ją wykluczyć lub wychwycić na tak wczesnym etapie, że możliwa jest skuteczna interwencja. Tymczasem nasz mózg potrafi sprytnie wyłączyć racjonalne myślenie. Zachowajmy wpływ na własną głowę. Nie dajmy się zmanipulować wygodnym wymówkom - perswadowała dr Mariola Kosowicz, kierownik Poradni Zdrowia Psychicznego NIO-PIB.
- Racjonalne myślenie powinno nam podpowiadać, że warto się szczepić i badać także dlatego, iż każda infekcja może stanowić przeszkodę w planach prokreacyjnych – przypomniał dr Leszek Borkowski, farmakolog kliniczny, prezes Fundacji „Razem w Chorobie”.
Otyłość jako choroba zagrażająca życiu i paradoksalnie - odbierająca mu smak, to wyzwanie, któremu musimy natychmiast stawić czoła, jeśli chcemy uchronić nasze dzieci przed poważnymi kryzysami zdrowia, których mogą doświadczyć znacznie wcześniej niż ich rodzice, czy dziadkowie – przypomniał prof. Leszek Czupryniak kierujący Kliniką Diabetologii i Chorób Wewnętrznych WUM.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, mając to na uwadze, w ramach unijnego projektu „Program dla szkół” od wielu lat dostarcza do polskich szkół owoce, warzywa, produkty mleczne, co pomaga budować u milionów uczniów nawyk korzystania ze zdrowych posiłków.
- Prowadzimy też kampanię „Kupuj Świadomie”, namawiając Polaków do wyboru żywności certyfikowanej, spełniającej wysokie standardy unijne, wolnej od GMO i chemii. Poszczycić się możemy wspieraniem rolników zdecydowanych na produkcję żywności ekologicznej – dodał Paweł Smoliński, zastępca dyr. Warszawskiego Oddziału Terenowego KOWR w Warszawie.
- Profilaktyka to wyzwanie dla zdrowych i chorych. Jeśli 8% Polaków codziennie sięga po alkohol, 30% pali papierosy, nasze dzieci źle się odżywiają, to wystarczające powody by profilaktyce dać właściwe miejsce wśród politycznych priorytetów i przeznaczyć znacznie większe środki na ten cel – przypomniał Stanisław Maćkowiak, prezes Federacji Pacjentów Polskich.
Rusza kampania edukacyjna „TAK dla zdrowia rodziny”, trwa kampania wyborcza.
28. września, głos Pierwszej Damy - Agaty Kornhauser-Dudy, Minister Rodziny i Polityki Społecznej - Marleny Maląg, obecność przedstawicieli Biura Rzecznika Praw Pacjenta - Marzanny Bieńkowskiej i Rzecznika Praw Obywatelskich - mec. Piotra Mierzejewskiego, a także przewodniczącej Sejmowej Komisji Stałej ds. Onkologii, Barbary Dziuk, posła Marka Rutki z Nowej Lewicy, dr Dariusza Klimczaka, wiceprezesa PSL i prof. Urszuli Demkow, ekspertki Trzeciej Drogi - to ważny sygnał, że moglibyśmy razem mądrze zarządzać zdrowiem.
Źródło: Materiał Prasowy