Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
III Kongres Zdrowia Kobiet

Zdrowie to o wiele więcej niż brak choroby

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 18 marca 2024 10:31

Zdrowie to o wiele więcej niż brak choroby - Obrazek nagłówka
– Angażuję się w kampanie na rzecz zdrowia kobiet, bo jestem kobietą i pacjentką. Wykorzystuje swoje zasięgi, aby komunikować to, co jest najważniejsze i cieszę się, że mogę tu dziś być – powiedziała podczas III Kongresu Zdrowia Kobiet Bogna Sworowska, kreatorka wizerunku marek, producentka i modelka która w 1990 r. jako pierwsza i jedyna Polska gościła na okładce amerykańskiego "Playboya".
Sworowska

Bogna Sworowska. Fot. Rafał Gronecki.


Empatia – Aktywizacja – Zaufanie – pod takim hasłem 14 marca br. odbył się Trzeci Kongres Zdrowia Kobiet. – Empatia, bo to dowód naszego człowieczeństwa, którego przejawem jest pomoc w kryzysie, jakim jest choroba. Aktywizacja, bo zdrowie wymaga kompetencji i wysiłku. A na różnych etapach życia musimy mieć zaufanie do sytemu opieki zdrowotnej: kiedy podejmujemy decyzję o powiększeniu rodziny, kiedy słyszymy diagnozę i w naszej drodze do zdrowia – wyjaśniła prezes Fundacji „Żyjmy Zdrowo”, organizatorka Kongresu Zdrowia Kobiet Iwona Schymalla.

Empatia i pomagania w chorobie

Pisarka i wybitna felietonistka Krystyna Kofta opowiadała o swej walce z rakiem piersi. – W ogóle się nie badałam, bo uważałam, że skoro mnie nie boli, nie ma potrzeby. Kiedy zachorowałam, moje czytelniczki pisały mi, że jestem taka dzielna. A ja płakałam z bólu. Bolało mnie wszystko – począwszy od cebulek włosowych, bo włosów już nie miałam, po palce stóp. I mogłam powiedzieć im wtedy tylko jedno: Nie będzie tego przechodzić, jeśli nie popełnicie błędu zaniechania i będziecie się badać – zaznaczyła. Mówiła też o czułości na drugiego człowieka i imperatywie kategorycznym -pomagania nawet osobom, które na to nie zasługują, ale są w trudnej sytuacji. Opowiedziała historię narodzin przyjaźni ze znajomą, z którą się nie lubiła. – Kiedy zachorowałam, ona zadzwoniła i zaoferowała pomoc. Zapytałam, dlaczego to robisz, przecież się nie lubimy. Na co ona odparła: A jakie to ma teraz znaczenie.

kofrta

Krystyna Kofta. Fot. Rafał Gronecki


Aktywizacja na wielu polach

Bogna Sworowska opowiedziała o swoim najnowszym projekcie – serii treningów dla osób w wieku 50+, które powstały we współpracy z jednym najbardziej popularnych trenerów fitness Danielem Qczajem. Przyznała, że pomysł na te ćwiczenia wziął się z jej doświadczeń i potrzeb, które pojawiły się wraz z nadejściem menopauzy. – Ćwiczę, aby być wolnym. Bo wolność to mobilność - zachęcała. Podkreśliła, że ma 57 lat, co nie stanowi żadnej bariery. – Noszę siwe włosy od kilku lat. Bo nie się czego wstydzić. Mam olbrzymią energię, doświadczenie. Jest się, czym dzielić – dodała.

O swoim zaangażowaniu w promocję zdrowia mówił też Andrzej Pągowski, wybitny polski artysta grafik, twórca najbardziej znanych plakatów, także będących elementem kampanii zdrowotnych. Opowiadał, jak otrzymał zlecenie od ministra zdrowia na plakat do akcji „Tato, mamo nie pal przy mnie”. - Nie wiedziałem, jakim językiem mam przemówić do tej młodzieży. Wiadomo, że będą palić w toalecie. Z pomocą przyszła moja żona: „powiedz, że papierosy są do dupy i tyle". Natychmiast to zobaczyłem. Przerobiłem zdjęcie mojego syna 11-letniego w czapce z daszkiem do tyłu i zamiast twarzy narysowałem pośladki z papierosem - wspominał. Dodał, że mimo pewnych problemów ze słowem „dupa”, plakat zaakceptowano. Andrzej Pągowski poinformował, że angażuje się w kampanie zachęcające do badań, bo profilaktyka daje nam szanse.

pagoski

Andrzej Pągowski. Fot. Rafał Gronecki


Zaufanie do medycyny i lekarza

Anna Jurksztowicz, wokalistka i piosenkarka, także producentka muzyczna i autorka piosenek, ambasadorka kampanii „Zmierz się” dotyczącej osteoporozy opowiadała, jak pracując społecznie w domu muzyka seniora wdziała osoby zdrowe, które z powodu zwykłego złamania już nigdy nie wstały z łózka. – Wszystkim koleżankom polecam badania gęstości kości, a sama dbam o odpowiednią podaż wapnia. Nie lubię mleka i odkryłam parmezan, który świetnie się przyswaja i jest doskonałym źródłem wapnia - wskazała. Przypomniała, aby po 50. roku życia raz w roku mierzyć swój wzrost. – Zanik więcej niż 4 cm jest symptomem osteoporozy. A tę chorobę można leczyć, trzeba tylko wiedzieć, że się choruje - podkreśliła.

Jurksztowicz

Anna Jurksztowicz. Fot. Rafał Gronecki


Podczas odbierania nagrody Kongresu Zdrowia Kobiet „Kreatorki Zdrowia” Ewa Błaszczyk, aktorka i pieśniarka, prezes Fundacji „AKOGO?” pomagająca osobom w śpiączce poinformowała o swoim nowym projekcie „Nauka nie śpi”. – „Budziki” dla dzieci i dorosłych działają. Więc wchodzimy w nowy obszar, który szykowaliśmy przez ostanie lata. Co roku między 20 marca a 20 kwietnia będzie organizować kampanię społeczno- medialną, aby docierać z wiedzą. Rozwija się nauka i technologia, a my w coraz młodszym wieku mamy udary, bo często nie wytrzymujemy tempa i stresu. Chcemy pokazać, jak nauka może pomóc w odbudowie połączeń neuronowych w mózgu, co dotyczy już nie tylko śpiączki, ale i wszystkich chorób neurodegeneracyjnych - zapowiedziała.

Blaszczyk

Ewa Błaszczyk. Fot. Rafał Gronecki


Zdrowie kobiet

Podczas Kongresu klinicyści wskazywali na główne problemy zdrowotne kobiet. Prof. Janina Stępińska, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii wspomniała o bagatelizowaniu objawów zawału u kobiet, prof. Mirosław Wielgoś z Kliniki Położnictwa i Perinatologii PIM MSWiA mówił o leczeniu mięśniaków macicy, które utrudniają zajście w ciążę i jej przebieg. Prof. Lubomir Bodnar z Siedleckiego Centrum Onkologii przypomniał o profilaktyce raka szyjki macicy. Opowiadał o testach do samodzielnego pobrania materiału do badania cytologicznego, które wysyła się do ośrodka. Prof. Barbara Radecka z Opolskiego Centrum Onkologii wskazała na nowe formy podawania leków w raku piersi, które pozwalają prowadzić terapię w domu zamiast w szpitalu. Prof. Brygida Kwiatkowska, konsultant krajowa w dziedzinie reumatologii przypomniała o znaczeniu szczepień u osób dorosłych, szczególnie chorujących przewlekle. Dr hab. n. med. Beata Jagielska, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii podkreśliła znaczenie zdrowego trybu życia w profilaktyce chorób nowotworowych.

trzy-p

Prof. Janina Stępnińska, Anna Jurksztowicz, dr hab. n. med. Beata Jagielska. Fot. Rafał Gronecki


Podkreślono też od 1 czerwca br. w koszyku świadczeń zdrowotnych będą procedury zabezpieczania płodności przed leczeniem onkologicznym. Przypomniano o wykorzystaniu robotów do refundowanych przez NFZ operacji ginekologicznych, co pozwala na precyzyjniejsze wykonanie zabiegu, lepsze wyniki leczenia i krótszy pobyt w szpitalu.

KZK-plansza-logotypy

Tematy

KZK 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także