- W ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wprowadzono nową definicję "dodatek za staż pracy”. Dodatki za staż pracy nie będą od 01-01-2020 r. wliczane na poczet minimalnego wynagrodzenia.
- Minimalne wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w wymiarze pełnego etatu od stycznia 2020 r. nie będzie mogło być niższe niż 2.600,zł, miesięcznie brutto.
- Na konwencji PiS zapowiedziano, że poziom minimalnego wynagrodzenia w styczniu 2021 r. będzie wynosił kwotę 3.000,-zł. miesięcznie brutto, a w styczniu 2024 r. kwotę 4.000,-zł. miesięcznie brutto.
Proponowane przez Rząd RP oraz przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany przepisów dot. wynagrodzeń doprowadzą od stycznia 2020 r. do ogromnej nierówności i nieproporcjonalności w zarobkach pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych - alarmują pielęgniarki.
W ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wprowadzono nową definicję "dodatek za staż pracy”. Dodatki za staż pracy nie będą od 01-01-2020 r. wliczane na poczet minimalnego wynagrodzenia.
Pracownikom samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości wynoszącej po 5 latach pracy 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
Dodatek ten wzrasta 0 1% za każdy dalszy rok pracy, aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Nie ma zatem wątpliwości, że ten obligatoryjny, gwarantowany ustawą dodatek za wysługę lat mieści się w definicji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, zatem od stycznia 2020 r. podmioty lecznicze nie będą mogły uwzględniać i zaliczać w/w dodatku na poczet realizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu.
Jednocześnie Pan Premier i cały Rząd RP zdecydował, że minimalne wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w wymiarze pełnego etatu od stycznia 2020 r. nie będzie mogło być niższe niż 2.600,zł, miesięcznie brutto.
Dodatkowo na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział, że poziom minimalnego wynagrodzenia w styczniu 2021 r. będzie wynosił kwotę 3.000,-zł. miesięcznie brutto, a w styczniu 2024r. kwotę 4.000,-zł. miesięcznie brutto.
Decyzje te wymuszają natychmiastową decyzję Rządu RP, Ministra Zdrowia, ale także Prezesa PiS, w kwestii przynajmniej proporcjonalnego podniesienia wynagrodzeń grupy zawodowej pielęgniarek i położnych. Wymaga to pilnej - jeszcze przed wyborami odpowiedzi w jaki sposób nastąpi podwyższenie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych tak, aby zbiegło się to z podniesieniem od 01-01-2020 r. minimalnego wynagrodzenia. Wszystkie ustalenia, jakie były negocjowane kilka miesięcy w 2018 r. i zakończyły się zawarciem z ministrem zdrowia i prezesem NFZ Porozumienia z dnia 09-07-2018 r. w styczniu 2020 roku tracą sens.
Wynagrodzenia gwarantowane przez Państwo dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w podmiotach leczniczych w styczniu 2020 r. |
|
Pracownicy z wykształceniem podstawowym zatrudnieni na najniższych stanowiskach z 20 letnim stażem pracy |
3.120,00 zł. miesięcznie brutto |
Pielęgniarki i położne bez specjalizacji, po dawnych 2 letnich szkołach z 20 letnim stażem pracy |
3.225,60zł. miesięcznie brutto |
Pielęgniarki f położne bez specjalizacji po studiach wyższych I stopnia przyjęte do zatrudnienia w ostatnich 5 latach (bez wypracowanego stażu pracy) |
2.688,00zł. miesięcznie brutto |
Pielęgniarki i położne ze specjalizacją lub po pięcioletnich studiach magisterskich bez specjalizacji z 20 letnim stażem pracy |
3.679,20zł. miesięcznie brutto |
Pielęgniarki i położne z wykształceniem wyższym Il stopnia (z tytułem mgr) - przyjęte do zatrudnienia w ostatnich 5 latach (bez wypracowanego stażu pracy) |
3.066,00zł. miesięcznie brutto |