W projekcie obywatelskim zaproponowano, by docelowo na finansowanie ochrony zdrowia przeznaczano corocznie nie mniej niż 6,8 proc. PKB z roku poprzedniego. W 2018 r. na ten cel powinno być przeznaczone nie mniej niż 5,2 proc. PKB, ale już w roku 2019 finansowanie zdrowia powinno być na poziomie 5,7 proc., by w roku 2020 dojść do - 6,2 proc. PKB. Nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 stycznia 2018 r.
Pacjenci popierają protest
- Poparcie pacjentów przerasta nasze oczekiwania - poinformował Łukasz Jankowski, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. - W dwa dni pod projektem zebrano 15 tys. podpisów. Wsparcie pacjentów czujemy bardzo mocno. - podkreślił Jankowski. - W krakowskim szpitalu na Prokocimiu do głodujących lekarzy dołączyła pacjentka.
Czeka nas katastrofa
Postulaty rezydentów poparł prof. Cezary Szczylik, kierownik Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Stwierdził, że bez zwiększenia finansowania ochrony zdrowia system czeka katastrofa.
- Jeżeli dzisiaj nie zaprojektujemy ruchów na 5-10 lat do przodu, to za 5-10 lat ten system przestanie funkcjonować - powiedział prof. Szczylik.