Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Barometr zawodów: Pielęgniarki ponownie wśród najbardziej deficytowych zawodów w Polsce

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 maja 2019 06:07

Barometr zawodów: Pielęgniarki ponownie wśród najbardziej deficytowych zawodów w Polsce - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
Publikujemy wyniki czwartej edycji ogólnopolskiego badania „Barometr zawodów”, pokazującego, jak w najbliższym roku będzie wyglądać zapotrzebowanie na pracowników.

„Barometr zawodów” jest badaniem ogólnopolskim, realizowanym przez powiatowe urzędy pracy we współpracy z prywatnymi agencjami zatrudnienia.

Jak pokazuje Barometr w 2019 r. przybędzie zawodów, w których ofert pracy będzie więcej niż pracowników chętnych do jej podjęcia i spełniających wymagania pracodawców.
Zapotrzebowania na pracowników nie będą w stanie wypełnić bezrobotni. Stopa bezrobocia spadła bowiem do rekordowo niskiego poziomu – w październiku 2018 roku wyniosła 5,7%.


W branży medyczno-opiekuńczej brakować będzie lekarzy oraz pielęgniarek i położnych. Deficyt lekarzy wiąże się m.in. z limitami przyjęć na studia medyczne, długą ścieżką dojścia do zawodu oraz migracjami (zagranicznymi lub do dużych miast) wykwalifikowanych specjalistów. Deficyt pielęgniarek i położnych wynika z niechęci młodych do
podejmowania kształcenia w zawodzie, braku aktualnych uprawnień u osób, które miały dłuższą przerwę w wykonywaniu zawodu oraz odejść na emeryturę doświadczonych pracowników.

Z uwagi na proces starzenia się społeczeństwa, rosnący sektor usług medycznych oraz migracje wykwalifikowanej kadry, na krajowym rynku brakować będzie także fizjoterapeutów i masażystów (głównie z wykształceniem wyższym) oraz opiekunów osoby
starszej lub niepełnosprawnej.

Najbardziej deficytowe zawody

W niemal wszystkich powiatach pojawią się problemy z rekrutacją pracowników w zawodach budowlanych.
Duże trudności w rekrutacji pracowników napotkają także pracodawcy z branży produkcyjnej. W branży transportowej brakować będzie kierowców z uprawnieniami do prowadzenia autobusów i ciężarówek powyżej 3,5 tony.
W branży gastronomicznej poszukiwani będą szefowie kuchni, cukiernicy, kucharze i piekarze.

Brakować będzie również pielęgniarek, które należą do grupy zawodów trwale deficytowych.


Nowe zawody deficytowe


W prognozie na 2019 rok pojawiły się cztery zawody deficytowe, które w poprzednich edycjach badania wskazywane były jako zrównoważone, tj. kosmetyczki, lekarze, fizjoterapeuci i masażyści oraz pracownicy ds. rachunkowości i księgowości.

Źródło: mpips/barometrzawodow.pl

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także