Jak podaje BMJ, w zorganizowanej przez Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy demonstracji wzięło udział ok. 5000 lekarzy z całej Polski. Protestowali przeciwko upokarzającym zarobkom, niskiej jakości szkolenia oraz nieuregulowaniu kwestii godzin ich pracy.
BMJ, powołując się na wypowiedź Damiana Pateckiego, przewodniczącego Porozumienia Rezydentów, podaje, że wysokość zarobków polskich rezydentów wynosi od 3170 do 3890 zł miesięcznie, przy czym średnie wynagrodzenie w Polsce w 2015 r. to 3900 zł. Autorka tekstu przypomina też, że liczba miejsc rezydenckich jest w naszym kraju odgórnie ograniczona, co często nie pokrywa się z rzeczywistym zapotrzebowaniem na lekarzy danej specjalności. Zmusza to niektórych młodych lekarzy do pracy w ramach wolontariatu, co oznacza nie tylko brak wynagrodzenia, ale także konieczność dopłacania z własnej kieszeni – wymóg wykupienia polisy OC.
Jednak nie tylko pieniądze są problemem rezydentów – podkreśla BMJ. Młodzi lekarze protestowali także przeciwko „zmuszaniu” ich do pracy po 60-90 godzin tygodniowo, często w obszarach niezwiązanych z wybraną specjalnością, a więc kosztem programu kształcenia, który powinni realizować.
Źródło: BMJ 2016;353:i3472 doi: 10.1136/bmj.i3472