Lekarze medycyny mogą odbywać szkolenie specjalizacyjne w trybie rezydentury lub w trybie pozarezydenckim. Rezydenci zawierają z podmiotem prowadzącym szkolenie umowę o pracę na czas określony w programie specjalizacji. W ramach wolnych miejsc szkoleniowych, w podmiotach, które prowadzą szkolenie można też odbyć współpracę w trybie pozarezydenckim. W takim przypadku z lekarzem może zostać zawarta umowa o pracę lub umowa cywilnoprawna w pełnym wymiarze godzin. Kształcenie pozarezydenckie może się też odbywać m.in. w ramach płatnego urlopu szkoleniowego.
Najwięcej, bo ponad 2 tys. miejsc zostało zapewnionych w województwach mazowieckim i śląskim. Najmniej, poniżej 400, w opolskim i lubuskim. Specjalizacją, na którą jest najwięcej, bo ponad 1,1 tys. wolnych miejsc, jest medycyna rodzinna. 35 proc. wakatów to miejsca rezydenckie, w tym jedno doktoranckie. Inną specjalizacją o dużej liczbie wolnych miejsc jest anestezjologia i intensywna terapia. W całej Polsce jest niemal 500 wakatów.
Nieco trudniej będzie znaleźć miejsce specjalizacyjne lekarzom, którzy chcą się wyspecjalizować w dziedzinie diabetologii. W województwach małopolskim i pomorskim miejsc nie ma wcale, a w dolnośląskim i wielkopolskim nie uda się przeprowadzić szkolenia w trybie rezydentury. W trybie pozarezydenckim w tych województwach jest po jednym wolnym miejscu. Największą ofertą dla przyszłych diabetologów dysponuje województwo łódzkie (5 rezydentur i 10 miejsc pozarezydenckich) oraz śląskie (po 7 miejsc rezydenckich i pozarezydenckich).
Pełna lista wolnych miejsc szkoleniowych dla lekarzy i lekarzy dentystów, którzy planują jesienią rozpocząć specjalizację jest dostępna na stronie internetowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.