W czwartek siedzibie NIL o godz. 12.30 rozpoczęło się nadzwyczajne spotkanie przedstawicieli samorządów zawodów medycznych, samorządów lokalnych, pacjentów, OZZL ws. aktualnej sytuacji finansowej w ochronie zdrowia. Co jest jego celem?
Celem spotkania jest stworzenie wspólnego stanowiska zawodów medycznych ws. trudnej sytuacji finansowej w ochronie zdrowia. Chcemy pokazać, że to jest nasz wspólny problem. Wiemy, że trzeba zwiększyć nakłady na publiczną ochronę zdrowia, zlikwidować kolejki, zapewnić pacjentowi bezpieczeństwo.
Jakich działań w najbliższym czasie oczekuje Pan od rządu?
Chcemy, żeby rząd przedstawił program naprawy sytuacji finansowej w ochronie zdrowia. Powinien on być tworzony we współpracy ze środowiskiem medycznym. Niestety politycy nie przejmują się naszymi problemami. Gdyby było inaczej, to podjęliby odpowiednie decyzje, stworzyliby plan naprawy aktualnej sytuacji finansowej w ochronie zdrowia.
Jakie kolejne kroki zamierzają Państwo podjąć ws. walki o poprawę sytuacji sytuacji finansowej w ochronie zdrowia?
Jesteśmy w trakcie realizacji projektu „Zdrowa Praca” zainicjowanego przez Porozumienie Rezydentów i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy współpracy z Naczelną Izbą Lekarską. Jego celem jest nakłonienie medyków do tego, aby ograniczyli czas pracy maksymalnie do 48 godzin tygodniowo. Chcemy też ograniczyć zatrudnienie przez lekarza do jednego etatu ( jeden lekarz-jeden etat).