Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych opublikował na Facebooku informację, z której wynika, że 13 października ratownicy wezmą dzień wolny.
"Potraktujcie to jako rozgrzewkę, wstęp, trening silnej woli. Zadajcie sobie jedno pytanie...no dobra dwa pytania. Wolę pracować 400-500 h po 30 zł czy 200 po 60? .Za ile mnie można kupić...?" - czytamy na stronie OZZRM.
Ratownik medyczny Adam Piechnik przyznał w rozmowie z Medexpressem, że ratownicy 13 października nie pójdą do pracy. Nie będzie to jednak forma protestu. - Będziemy szli w kierunku nieobsadzania dyżurów grafikowych . Wszystko będzie dopasowane do możliwości ratowników pracujących na etacie. Nasze działania są zgodne z przepisami kodeksu pracy, który reguluje, kiedy np. pracownik może nie przyjść do pracy - wyjaśnił Piechnik.
Przypomnijmy:
16 września Piotr Dymon, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych poinformował Medexpress, że KPRM odwiesza protest i podejmuje działania mające na celu jego zintensyfikowanie. A wszystko dlatego, że MZ nie zrealizowało większości zapisów porozumienia. 17 września KPRM opublikował na Facebooku postulaty skierowane do MZ i rządu. Są to:
1. Nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym – obiecana przez ministra Szumowskiego – niezrealizowana
- 3 osobowe ZRM w pełni medyczne
- ZRM poza szpitalnictwem jako jednolita, niezależna struktura
- etatyzacja jako podstawowa forma zatrudnienia ratownika medycznego z opcją wyboru dodatkowych form: umowa cywilnoprawna, umowa zlecenie
2. Ustawa o samorządzie i zawodzie ratownika medycznego – obiecana przez ministra Szumowskiego – niezrealizowana
- ścieżka kariery zawodowej (studia pomostowe i wyższe)
- stopniowanie ratowników
- urlop szkoleniowy 6 dni (corocznie)
- emerytura po 25 latach pracy w SPRM/SPRM
3. Chaos informacyjny w zakresie przejścia DM pod UW:
- pracownicy nie otrzymują żadnych konkretnych informacji poza plotkami oraz domysłami
- rozważenie pozostania w strukturach dysponentów/ przedłużenie przejścia pod UW do 2023-27
4. Jasno sprecyzowane zasady rekompensaty co najmniej 100 proc. uśrednionego wynagrodzenia dla ratowników przebywających na kwarantannie z powodu zakażenia COVID w pracy, urlop wytchnieniowy bez względu na formę zatrudnienia
5. Ustawa o ustaleniu minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia
Źródło: Facebook