Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Czy polskie prawo chroni pacjenta przed fałszywymi lekami?

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 23 czerwca 2015 07:07

Czy polskie prawo chroni pacjenta przed fałszywymi lekami? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
O rozwiązaniach prawnych dotyczących ochrony pacjenta przed fałszywymi lekami w rozmowie z Iwoną Schymallą mówi. mec. Katarzyna Czyżewska.

 

[caption id="attachment_35461" align="alignnone" width="620"]Thinkstock/FPM Thinkstock[/caption]

O rozwiązaniach prawnych dotyczących ochrony pacjenta przed fałszywymi lekami w rozmowie z Iwoną Schymallą mówi. mec. Katarzyna Czyżewska.

W jaki sposób polskie prawo chroni pacjenta przed lekami fałszywymi, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia?

W tej chwili chroni w dość dużym stopniu, a będzie jeszcze bardziej, dlatego, że polskie prawo zmienia się wraz z prawem UE – prawem wspólnotowym. Po pierwsze, uszczelnieniu ulega łańcuch dystrybucji. Cały system tworzony w tej chwili to system weryfikacji autentyczności leków, który powstanie w ciągu najbliższych kilku lat w UE, również w Polsce. Będzie zakładał, że każde pojedyncze opakowanie lekarstwa, od wytwórcy aż do apteki, będzie monitorowany i śledzony. Będzie możliwość zidentyfikowania leku np. czy pochodzi od wytwórcy, czy wprowadzony został w sposób nielegalny. Lek wprowadzany będzie do sytemu przez wytwórcę a wylogowywany z niego dopiero w aptece. Po drugie, regulacje zmierzają do tego by zapewnić dobrą jakość wytwarzania substancji czynnych. Do tej pory obszar ten był trochę niezagospodarowany, jeśli chodzi o przepisy prawa. W tej chwili mamy już dobrą praktykę wytwarzania substancji czynnych, zgodnie z którą wytwarzanie substancji czynnych musi spełniać pewne wymogi w każdym kraju UE, ale także jeśli kupujemy leki spoza niej. Nie może być już teraz tak, że wytwórca leku np. w Polsce kupuje substancję czynną w Indiach czy Chinach, tam pozyskuje ją ze źródeł nie dość wiarygodnych, przez co lek jest gorszej jakości. W tej chwili możne kupować substancję czynną w krajach trzecich, ale musi zapewnić, że będzie ona wytwarzana w sposób zgodny zgodnie z europejskimi i polskimi wymogami.

Pewne rozwiązania są dopiero przed nami. Jaka to perspektywa czasowa i co będzie w najbliższym czasie wprowadzane?

Myślę, że w tej chwili rynek czeka najbardziej na przepisy szczegółowe UE, komisji europejskiej, w zakresie właśnie tego systemu weryfikacji, autentyczności zabezpieczeń oraz w zakresie wprowadzania zabezpieczeń dla leków dystrybuowanych w UE. To ma być wprowadzone aktem delegowanym komisji europejskiej, który jest przygotowywany na ten rok. Oczywiście nie wiemy czy faktycznie zostanie, ale komisja mówi o tym, że latem opublikuje jego projekt, zaś do końca roku miałby on wejść w życie. Polska ustawa daje trzyletnie vacatio legis, czyli trzy lata na ustosunkowanie się do tych wymogów od momentu jego opublikowania do jego delegowania.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także