Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz prosi Ewę Kopacz o spotkanie w sprawie tzw. pakietu onkologicznego.
Lekarze liczą, że zmiany, które wejdą w życie od 1 stycznia 2015 r. będą traktowane jak pilotaż. "(...) Pragniemy zaapelować do pani premier o zmianę charakteru wdrażanych przepisów i uznanie ich za program pilotażowy. Prosimy o wysłuchanie naszych opinii, tak ważnych dla zdrowia i życia wszystkich Polaków - pacjentów lub potencjalnych chorych" - napisali w liście lekarze, którzy mają wiele obaw dotyczących pakietu.
"Naszym zdaniem wiele założeń pakietu jest słusznych, ale wybrane metody wprowadzenia ich w życie mogą zaszkodzić pacjentom oraz utrudnić pracę tysięcy lekarzy w Polsce, a co za tym idzie zaprzepaścić to, co może być początkiem skutecznych zmian. Jesteśmy przekonani, że – podobnie, jak w przypadku innych grup zawodowych – pani premier chętnie spotka się z nami. Wierzymy w to zwłaszcza, że nasz apel dotyczy milionów Polaków, którym rząd mógłby uprościć drogę do szybkiej diagnozy i efektywnego leczenia. Środowiska onkologów, lekarzy rodzinnych i całego samorządu lekarskiego włożyły bardzo dużo wysiłku w opracowanie propozycji zmian i mamy nadzieję, że wdrażanie „pakietu onkologicznego” nie będzie polegało na narzucaniu niefortunnych rozwiązań, lecz na konstruktywnej współpracy i dopracowaniu najlepszych z nich. Jesteśmy pewni, że rozmowy z nami pomogą pani premier w odpowiedniej diagnozie sytuacji i pozwolą na podjęcie najkorzystniejszych decyzji w celu poprawy sytuacji w zakresie leczenia w różnych dziedzinach medycyny" - napisali lekarze.
Ich zdaniem najlepszym rozwiązanime jest wprowadzenie programu pilotażowego.
"Pani Premier, apelujemy do Pani, jako Premiera i lekarza, wiedząc, że los pacjentów i lekarzy jest Pani bliski oraz widząc, że podejmuje Pani rozmowy z przedstawicielami wielu, także mniej licznych, zawodów. Samorząd lekarski wraz z innymi organizacjami medycznymi jest otwarty na rzeczową dyskusję w celu wspólnego opracowania rozwiązań, które miałyby szanse rzeczywiście poprawić sytuację pacjentów oczekujących na leczenie, zwłaszcza pacjentów onkologicznych, dla których czas dostępu do diagnostyki i leczenia jest szczególnie ważny" - możemy przeczytać na stronie NIL.
Źródło: NIL
Przeczytaj również: Ministerstwo Zdrowia: negocjacje z lekarzami rodzinnymi trwają