- Projekt ustawy dotyczący inicjatywy Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie od lat czeka na termin przyjęcia przez Radę Ministrów. Projekt ustawy o „Cmentarzach i chowaniu zmarłych” został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów i Komisję Prawniczą. Wolne tempo prac może być o tyle zaskakujące, że w przedmiocie sprawy, inicjatywa, którą podejmujemy nie powinna budzić żadnych kontrowersji – mówi prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie Michał Bulsa. Przypomnijmy, w kwietniu Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie zaapelowała do Ministerstwa Zdrowia w sprawie zmian przepisów dotyczących stwierdzania zgonów. Sprawa pozostaje nierozwiązana, a projekt ustawy jest procedowany od 2021 roku.
Obowiązujące aktualnie rozporządzenie z 1961 roku pełne jest anachronizmów i zawiera zdezaktualizowane normy niemające zastosowania w obecnej organizacji systemu opieki zdrowotnej. Realizacja zapisów nieaktualnego rozporządzenia budzi wątpliwości ze strony lekarzy, prowadząc do sytuacji, w której wielokrotnie pogrążona w żałobie rodzina nie może uzyskać karty zgonu z powodu braku strony zobowiązanej do wystawienia niniejszego dokumentu.
- Ponawiamy nasz apel do Ministra Zdrowia w tym temacie. Jest to temat istotny społecznie, a czeka on na rozpatrzenie już zbyt długo. Z informacji, jakie otrzymujemy wynika, że projekt czeka na skierowanie pod obrady Rady Ministrów. Lekarze zasługują na jasność i przejrzystość rozporządzeń, które determinują kształt ich pracy – mówi Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.
Co najbardziej oburza lekarzy? Obecne rozporządzenie posługuje się anachronizmami i bywa często źródłem chaosu w przypadku wystawiania kart zgonów.
- W obecnym brzmieniu rozporządzenia zdezaktualizowane pozostają również przepisy, wymieniające w swojej treści dawno nieistniejące instytucje takie jak: felczerski punkt zdrowia, położna wiejska, gromada wiejska, rada narodowa, milicja obywatelska, co nie powinno mieć miejsca w państwie prawa jakim jest Rzeczpospolita Polska – mówi Aleksander Matysiak, sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.
Jednocześnie przedstawiciele Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie deklarują chęć dyskusji na temat rozwiązań w przedmiotowym temacie, tak by przepisy były adekwatne do charakteru pracy lekarzy w kontekście stwierdzania zgonów.
Źródło: Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie