Halina Pilonis: Jak dzisiaj wygląda leczenie pacjentów z nawrotowym szpiczakiem mnogim?
Krzysztof Jamroziak: Choroba nadal jest nieuleczalna, ale jest ogromny postęp w długości przeżycia chorych. Postęp polega na włączaniu kolejnych schematów chemioterapii dzięki nowoczesnym lekom, których jest dużo do wyboru, tylko, niestety, nie wszystkie są refundowane w naszym kraju.
H.P.: Jakie standardy leczenia obowiązują w Europie i czy Polska również te standardy przestrzega?
K.J.: Jeśli chodzi o leczenie pierwszoliniowe to jesteśmy zupełnie w lidze europejskiej i nie ma tu braków. Natomiast w leczeniu choroby nawrotowej jest kilka nowych leków zarejestrowanych w Europie, których, niestety, nie mamy na co dzień przez brak refundacji. Jeśli miałbym tu wymienić te leki, to wymienię te, które są już zarejestrowane kilka lat: pomalidomid i carfilzomib, dedykowane do terapii nawrotowego szpiczaka. A takim nowym lekiem, bardzo obiecującym, jest daratumumab.
H.P.: Na czym polega mechanizm działania leków immunomodulujących i czy polscy pacjenci mają do nich dostęp?
K.J.: Te leki nie tylko przeciwdziałają nowotworowo bezpośrednio, działując na komórki nowotworowe, ale również stymulują naturalne mechanizmy odporności, które dodatkowo współdziałają z odpowiedzią nowotworową. Leki, które w tej chwili są zarejestrowane to: talidomid, lenalidomid. I te dwa leki posiadamy. Pomalidomid jest lekiem następnej generacji, który nie jest w tej chwili refundowany w Polsce.
H.P.: Jak ocenia Pan efektywność tych nowych terapii?
K.J.: Różni się skuteczność tych nowych leków. Najbardziej obiecujące to jest przeciwciało monoklonalne daratumumab i carfilzomib, który jest lekiem bardzo silnym oraz pomalidomid. Są to leki skuteczne i w terapii na co dzień bardzo by nam się przydały.
H.P.: Co powinno znaleźć się w wachlarzu terapeutycznym, żeby móc skutecznie walczyć ze szpiczakiem i poprawić jakość życia pacjentów?
K.J.: Myślę, że przydałby się nam przynajmniej jeden nowy lek, byśmy mogli go zastosować w tej chwili w trzeciej linii terapii. Nie wymienię który, bo byłbym zadowolony z refundacji każdego z nich.