Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Jak wypełnić zieloną kartę onkologiczną? Ruszył pilotaż

MedExpress Team

Łukasz Tokarski

Opublikowano 12 grudnia 2014 11:31

Jak wypełnić zieloną kartę onkologiczną? Ruszył pilotaż - Obrazek nagłówka
Lekarze mogą już wypełniać zieloną kartę onkologiczną. NFZ uruchomił system, który umożliwia wystawienie karty pacjenta onkologicznego.

nfz

Lekarze mogą już wypełniać zieloną kartę onkologiczną.  NFZ uruchomił system, który umożliwia wystawienie karty pacjenta onkologicznego.

Na razie lekarze mogą próbnie wystawić kartę onkologiczną. Należy zalogować się na adres: https://dilo.nfz.gov.pl/ap-dilo/

Do pilotażu może przystąpić dowolny świadczeniodawca, który posiada umowę z NFZ na jeden lub wszystkie z podanych rodzajów świadczeń: podstawowa opieka zdrowotna (POZ), ambulatoryjna opieka specjalistyczna (AOS) lub leczenie szpitalne (SZP).

Ale żeby to zrobić trzeba mieć konto dostępowe w Portalu SZOI/Portalu Świadczeniodawcy danego OW NFZ, w którym rozlicza świadczenia. Następnie po zalogowaniu do Portalu powinien dodać wyznaczonego operatora do listy operatorów, którzy mają mieć dostęp do rejestracji i wydawania kart w systemie Obsługi Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO).

W części informacyjnej karta zwierać będzie dane identyfikacyjne pacjenta, świadczeniodawcy i lekarza, który kartę wystawił.
Na dane pacjenta składać się będzie m.in. PESEL,  dane kontaktowe.

W przypadku lekarza będzie to m.in. imię i nazwisko oraz numer prawa wykonywania zawodu oraz świadczeniodawcy. Ma to umożliwić prawidłowe rozliczanie przez NFZ świadczeń oraz umożliwić obliczanie indywidualnego wskaźnika skuteczności rozpoznawania nowotworów.

Numer karty diagnostyki będzie przypisany do nr PESEL. Ten zabieg ma uniemożliwić pacjentowi pobieranie kilku kart na to samo schorzenie.
Karta zawiera także informacje o dalszym postępowaniu tj. skierowania itd.
Część właściwa dla specjalisty udzielającego pacjentowi świadczeń z zakresu diagnostyki pogłębionej zawierać będzie informacje analogiczne do części opisującej diagnostykę wstępną oraz rozpoznanie wg klasyfikacji TNM, FIGO lub Ann Arbor. Ma to stanowić podstawę dla zespołu terapeutycznego, na której w dużej mierze będzie opierać się jego postępowanie. Ostatnia część karty zawierać będzie ocenę wykonanej diagnostyki  i plan leczenia.
Informacja o dacie zakończenia leczenia onkologicznego ma pozwolić na monitorowanie przebiegu diagnostyki  i leczenia onkologicznego w czasie.

Karta diagnostyki i leczenia onkologicznego będzie obowiązywać  od 1 stycznia 2015 roku.

Więcej informacji dla lekarzy jak wypełnić kartę diagnostyki onkologicznej znaleźć można na stronie NFZ. Fundusz zachęca, żeby w przypadku problemów dzwonić do pracowników NFZ.

Więcej informacji na stronie NFZ

Przeczytaj również: Kto może liczyć na wyższą stawkę kapitacyjną?

Podobne artykuły

Zrzut ekranu 2024-06-21 o 10.00.20
28 czerwca 2024
logo_NIL_kolor-2023
28 czerwca 2024
Monosnap (3) Podcast_ Rzadko się o tym mówi - rozm
28 czerwca 2024
ThinkstockPhotos-518878059
28 czerwca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także