- Wypowiadamy klauzulę opt-out, przestajemy pracować tę niebotyczną liczbę godzin i niezgodnie z kodeksem pracy. Przestajemy łatać dziury w systemie i traktować pacjenta jak liczbę, tak, jak chce tego NFZ. Stawiamy na jakość - zapowiadają rezydenci.
W 2004 r. po wejściu do UE Komisja Europejska dała polskiemu rządowi 7 do 9 lat na wycofanie klauzuli opt-out i zwiększenie liczby personelu medycznego do takiego, aby zaspokajał potrzeby zdrowotne obywateli. Ale jak podkreślają rezydenci, kolejne rządy to zbagatelizowały.
Naczelna Rada Lekarska zwróciła się do lekarzy o ograniczenie w najbliższym czasie gotowości do świadczenia pracy i wykonywania świadczeń zdrowotnych, również w ramach umów cywilnoprawnych, do maksymalnie 48 godzin w tygodniu.
Samorząd zaapelował także do pracodawców i kierowników podmiotów leczniczych oraz kierowników specjalizacji, ordynatorów, pracowników środowisk akademickich ochrony zdrowia o stałe i czynne poparcie dla lekarzy rezydentów uczestniczących w akcji protestacyjnej a także wspierających ich protest innych lekarzy.
NIL opublikował wzór oświadczenia lekarza zatrudnionego na podstawie umowy o pracę o cofnięciu zgody na klauzulę „opt-out”.
Wzór: TU
Źródło: NIL