Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Jest akt oskarżenia przeciwko lekarzom. Co zrobili?

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 18 marca 2015 12:00

Jest akt oskarżenia przeciwko lekarzom. Co zrobili? - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Prokuratura Rejonowa Poznań - Grunwald skierowała akt oskarżenia przeciwko dwóm lekarzom, którzy w lipcu 2012 r. udzielali pomocy ugodzonemu nożem Patrykowi G.

sąd

Prokuratura Rejonowa Poznań - Grunwald skierowała akt oskarżenia przeciwko dwóm lekarzom, którzy w lipcu 2012 r. udzielali pomocy ugodzonemu nożem Patrykowi G.

Jak informuje rzecznik prasowy poznańskiej prokuratury, 1 lipca 2012 r. Patryk G. został ugodzony nożem w klatkę piersiową przez Kamila P. Kilka godzin po zdarzeniu, w szpitalu, Patryk G. zmarł na skutek obrażeń powstałych w wyniku ugodzenia nożem. Przeciwko Kamilowi P. skierowano akt oskarżenia, zarzucając mu popełnienie przestępstwa zabójstwa.

Dodatkowo, pojawiły się wątpliwości w zakresie prawidłowości procedur medycznych, podczas udzielania Patrykowi G. pomocy w Szpitalu im. F. Raszei w Poznaniu i materiały w tym zakresie wyłączono do odrębnego postępowania oraz skierowano akt oskarżenia przeciwko lekarzom Marcinowi S. i Rafałowi Sz.

Marcin S. jest oskarżony o to, że będąc lekarzem dyżurnym Oddziału Chirurgii i tym samym osobą, na której ciążył obowiązek opieki nad pacjentem, nieumyślnie naraził Patryka G. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, albowiem zbyt późno zarówno założył pokrzywdzonemu drenaż, jak i powiadomił pełniącego dyżur "pod telefonem" specjalistę chirurgii ogólnej Rafała Sz. Z kolei Rafał Sz. jest oskarżony o to, że będąc lekarzem dyżurnym Oddziału Chirurgii i tym samym osobą, na której ciążył obowiązek opieki nad pacjentem, nieumyślnie naraził Patryka G. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, albowiem zaniechał otwarcia klatki piersiowej, co było niezbędne dla wdrożenia prawidłowego leczenia rany.

Zdaniem powołanych w tej sprawie biegłych z Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, błędy medyczne, które popełnili oskarżeni, zminimalizowały szanse na uratowanie życia pacjenta.

Oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw, złożyli wyjaśnienia, w których opisali przebieg leczenia oraz zasadność i prawidłowość podejmowanych decyzji.

Przestępstwo zarzucone oskarżonym zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Poznaniu

Czytaj także: Afera korupcyjna w mazowieckim NFZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także