Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Jest projekt rozporządzenia w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 lipca 2019 12:12

Jest projekt rozporządzenia w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Do konsultacji przekazano Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych.

W związku z tym, że w najbliższej sesji egzaminacyjnej (sesja jesienna 2019) do egzaminu państwowego w wybranych dziedzinach pielęgniarstwa przystąpić zamierza nawet około 2000 pielęgniarek, konieczna jest zmiana przepisów. Obowiązujące regulacje pozwalają na przeprowadzenie egzaminu w kilku pomieszczeniach. Jednak w przypadku tak dużej liczby osób zdających egzamin, konieczne jest również zapewnienie odpowiedniego nadzoru nad jego przebiegiem, a do tego niezbędne jest zapewnienie właściwej liczby członków państwowej komisji egzaminacyjnej.
W propozycji zawartej w projekcie rozporządzenia dokonano zmiany polegającej na zwiększeniu z dotychczasowej 1 osoby do 5 osób, o którą minister właściwy do spraw zdrowia, na uzasadniony wniosek dyrektora Centrum, może zwiększyć skład członków państwowej komisji egzaminacyjnej. Zwiększenie składu państwowej komisji egzaminacyjnej w szczególnych przypadkach o maksymalnie 5 osób (np. gdy liczba osób przystępujących do egzaminu przekracza 750 osób), pozwoli na przeprowadzenie egzaminu państwowego przez państwową komisję egzaminacyjną w sposób zapewniający odpowiedni nadzór nad kształceniem podyplomowym pielęgniarek i położnych.
Zmiana załączników nr 5 i 6 do rozporządzenia polega na usunięciu z wzoru dyplomu wydawanego po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego sformułowania: „w okresie ( ...), z uwagi na pojawiające się sytuacje przerwy w odbywaniu ww. szkolenia, która nie jest wliczana do okresu trwania specjalizacji. W takim przypadku okres wskazany na dyplomie dotyczącym ukończenia szkolenia specjalizacyjnego w danej dziedzinie nie byłby ciągłym przedziałem czasowym. Zachowanie tej informacji na dyplomie wymagałoby dodatkowych ustaleń na podstawie dokumentacji odbywania szkolenia specjalizacyjnego. Należy również podkreślić, iż ww. informacja nie jest istotna z punktu widzenia zawartości dokumentu, jakim jest dyplom ukończenia szkolenia specjalizacyjnego.

Projekt: TU

Źródło: RCL

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także