Czy ograniczenia klauzuli sumienia lekarzy są konstytucyjne?
Naczelna Rada Lekarska zaskarżyła przepisy dotyczące klauzuli sumienia do Trybunału Konstytucyjnego. Prokuratura Generalna przekazała opinię w tej sprawie...
Naczelna Rada Lekarska, dostrzegając wagę poruszonego w piśmie problemu, złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności z Konstytucją obecnie obowiązujących przepisów ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty dotyczących klauzuli sumienia. „We wniosku wywodzimy, że przepisy ustawy w sposób niekonstytucyjny ograniczają wolność sumienia. Pismem z dnia 23 czerwca 2014 r. prezes Trybunału Konstytucyjnego powiadomił Naczelną Radę Lekarską, że nasz wniosek został przyjęty do rozpatrzenia przez Trybunał w pełnym składzie” – mówił prezes NRL Maciej Hamankiewicz.
"Klauzula sumienia jest bowiem rozwiązaniem kompromisowym, dzięki któremu zarówno lekarze, jak i pacjenci mogą postępować zgodnie ze swoimi sumieniami, zaś ceną tego kompromisu jest znoszenia pewnych utrudnień czy niedogodności przez obie strony. Pacjent może być zmuszony udać się do innego lekarza, aby uzyskać należne mu – zagwarantowane przez państwo – świadczenie zdrowotne, zaś lekarz jest zobowiązany do wskazania pacjentowi innego lekarza lub podmiotu medycznego, gdzie świadczenie to będzie mógł uzyskać. Jednocześnie w sytuacji, określonej jako „inny przypadek niecierpiący zwłoki”, pacjent otrzymuje gwarancję wykonania świadczenia zdrowotnego, nawet w sytuacji, gdy pozostawałoby ono niezgodne z sumieniem wykonującego je lekarza. Brak takiej gwarancji prowadziłby do zniweczenia prawa do ochrony zdrowia lub prawa do prywatności, w szczególności w aspekcie określanym jako prawo do decydowania o swoim życiu osobistym." - zaopiniowała Prokuratura Generalna. Uznała także przepisy dotyczące klauzuli sumienia za zgodne z prawem.
Zatem ograniczenia klauzuli sumienia zawarte w ustawie o zawodzie lekarza, zdaniem Prokuratury Generalnej, są zgodne z Konstytucją.
Opinia PG: TU
Czytaj także: Lekarze w kamasze?