Mimo że ponad połowa absolwentów uczelni medycznych na Wyspach to kobiety, mniej niż jedna trzecia z nich decyduje się specjalizować w chirurgii. Specjalność ta jest powszechnie uznawana za środowisko zdominowane przez mężczyzn.
Do tej pory nie przeprowadzono zbyt wielu badań na temat tego, jak kobiety chirurdzy oceniają ich postrzeganie przez męskich kolegów.
W internetowej ankiecie dystrybuowanej poprzez przez Association of Surgeons of Great Britain and Ireland (ASGBI) wzięło udział 81 kobiet – aktywnych zawodowo chirurgów. Pytania dotyczyły ich odczuć związanych z pracą w tej specjalności, w tym np. przeszkód, na jakie napotykały w swoich karierach.
Analiza odpowiedzi pozwoliła zidentyfikować kilka czynników utrudniających karierę chirurgiczną kobiet, w tym: brak równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, brak możliwości pracy w niepełnym wymiarze godzin, pokutujące w środowisku stereotypy dotyczące płci.
Większość (88 proc.) respondentek uważało, że chirurgia wciąż pozostaje specjalnością zdominowaną przez mężczyzn, a 59 proc. przyznało, że doświadczyło lub było świadkiem dyskryminacji kobiet-chirurgów w miejscu pracy. Ponad jedna piąta (22 proc.) ankietowanych miała poczucie istnienia „szklanego sufitu” oraz była zdania, że kultura pracy na oddziałach chirurgicznych jest dostosowana do mężczyzn.
Zdaniem ankietowanych lekarek, z seksistowskimi postawami najczęściej spotkać można się wśród ortopedów (53 proc.), kardio- i torakochirurgów (16 proc.) i chirurgów ogólnych (13 proc.).
Połowa respondentek była zdania, że największą przeszkodą dla kobiet pragnących kariery w chirurgii jest trudność w pogodzeniu pracy zawodowej z macierzyństwem.
Respondentki zwracały też uwagę, że krzywdzące dla nich stereotypy pokutują także wśród pacjentów. „Znacznie więcej pacjentów nazywa mnie pielęgniarką niż lekarzem” - komentowała jedna z uczestniczek ankiety.
Ze względu na dość niewielką liczbę respondentek, wyniki ankiety mogą nie być reprezentatywne dla ogóły chirurgów płci żeńskiej - podkreślają autorzy. Mimo to, stanowią cenny wgląd w realia pracy na oddziałach chirurgicznych w Wielkiej Brytanii.
Źródło: BMJ Open