Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Lekarze nie chcą zlecać badań?

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 21 sierpnia 2015 12:35

Lekarze nie chcą zlecać badań? - Obrazek nagłówka
Pacjenci skarżą się, że lekarze nie wypisują im skierowań na badania, więc muszą płacić za nie z własnej kieszeni. Czy lekarze próbują zaoszczędzić?

Pacjenci skarżą się, że lekarze nie wypisują im skierowań na badania, więc muszą płacić za nie z własnej kieszeni. Czy lekarze próbują zaoszczędzić?

Zwiększanie uprawnień lekarzy rodzinnych ma na celu nie tylko zmniejszenie kolejek do specjalistów, lecz także przyspieszenie procesu diagnostyki i wdrażania skutecznej terapii. Część lekarzy niechętnie korzysta jednak z nowych uprawnień – pacjenci skarżą się, że nie wypisują oni skierowań na badania, więc muszą płacić za nie z własnej kieszeni.

Zdaniem ekspertów część lekarzy rodzinnych niechętnie wypisuje jednak skierowania na te badania.

– Oczywiście może to być dobry sygnał, który mówi o tym, że lekarz rodzinny jest bardzo dobrze przygotowany merytorycznie i potrafi ukierunkować paletę badań diagnostycznych, aby one stanowiły podstawę do realizacji świadczeń specjalistycznych czy hospitalizacyjnych – mówi dr Dariusz Rembisz, specjalista medycyny rodzinnej. – Niestety, często zdarzają się sytuacje, że lekarze rodzinni po prostu nie chcą tych skierowań wydawać, być może z niechęci. Czasami wynika to z pewnych oszczędności czy uzgodnień organizacyjnych, które są wewnętrzną sprawą danej placówki ochrony zdrowia.

– Od lekarza rodzinnego wymagamy wiedzy merytorycznej, bo to ona wpływa na to, jakie badania i ile będzie zlecał dany lekarz. Im większa wiedza, tym zbiór tych badań będzie lepiej dobrany, a więc z jednej strony będzie efektywny diagnostycznie, a z drugiej strony efektywny finansowo dla danej placówki – tłumaczy dr Dariusz Rembisz.

 Źródło: Newseria

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.