Stowarzyszenie Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce punktuje sztandarową reformę ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Jakie błędy wytykają lekarze?
Medycy zwracają uwagę, że wprowadzone dotychczas akty prawne nie ułatwiają pacjentowi dostępu do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Według lekarzy brakuje szczegółowych rozwiązań dotyczących rozszerzenia zakresu diagnostyki lekarza rodzinnego i zasad ich finansowania."W uzasadnieniu do nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej podano, że zmiany nie wymagają dodatkowego finansowania. Takie założenie jest błędne. Nałożenie dodatkowych zadań musi oznaczać dodatkowe środki finansowe oraz zmiany w realizacji umów" - piszą w liście lekarze rodzinni.
Jak informują finansowanie podstawowej opieki zdrowotnej nie było zmieniane od 2008 roku. "Obowiązujący plan finansowy NFZ na POZ w roku 2014 przewiduje 7,7 mld zł, a w 2015 roku -7,8 mld zł, co nie uwzględnia nawet inflacji" - piszą lekarze rodzinni.
Dlatego lekarze wnioskują, żeby wprowadzane rozwiązania w systemie ochrony zdrowia w Polsce były poprzedzone rzetelnymi analizami i pilotażowym sprawdzeniem na małych populacjach. "Bez takiego sposobu przygotywania zmian uważamy że, finansowanie nowych dodatkowych świadczeń diagnostycznych w POZ powinno pozostawać poza obowiązującą stawką kapitacyjną i być realizowane bezpośrednio z budżetu NFZ" - piszą lekarze, którzy jednocześnie wystosowali apel o przedstawienie propozycji szczegółowych rozwiązań i rozpoczęcie ich konsultacji ze środowiskiem lekarzy rodzinnych. "Niepokój środowiska jest duży i może skutkować niepodpisaniem umów z NFZ w zakresie POZ na 2015 rok" - piszą lekarze.
Źródło: materiały prasowe
Przeczytaj również: Prezes NIL interweniuje u ministra zdrowia w sprawie studiów homeopatyczych