Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Lekarze POZ nie chcą pakietu Arłukowicza i grożą protestami

MedExpress Team

Łukasz Tokarski

Opublikowano 17 czerwca 2014 12:54

Lekarze POZ nie chcą pakietu Arłukowicza i grożą protestami - Obrazek nagłówka
Zdaniem organizacji skupiających lekarzy POZ zaproponowane przez ministra zdrowia pakiety antykolejkowy i onkologiczny nie dają szansy poprawy funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, a wręcz zagrażają jego funkcjonowaniu. Lekarze nie wykluczają protestów.
[caption id="attachment_40196" align="alignnone" width="620"]Fot. Thinkstock / Getty Images Fot. Thinkstock / Getty Images[/caption]

Zdaniem organizacji skupiających lekarzy POZ zaproponowane przez ministra zdrowia pakiety antykolejkowy i onkologiczny nie dają szansy poprawy funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, a wręcz zagrażają  jego funkcjonowaniu. Lekarze nie wykluczają protestów.

Lekarze rodzinni wspólnie chcą działać przeciwko propozycja ministra zdrowia. Ich zdaniem pakiety  to „groźny, propagandowy bubel prawny”.

12 czerwca na stronach Ministerstwa Zdrowia opublikowany został tekst projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych, który został zatwierdzony przez Radę Ministrów w dniu 10 czerwca tego roku. Dokument ten zostanie przekazany do prac sejmowych. Żadna z  uwag do tego projektu, które zgłosiła Federacja Porozumienie Zielonogórskie w trakcie konsultacji społecznych, nie została uwzględniona przez ministra zdrowia przed przekazaniem projektu pod obrady Rady Ministrów.

- Przegłosowanie nowelizacji spowoduje poważne problemy w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej, których skutki będą odczuwalne także w medycynie specjalistycznej i szpitalnej – uważa prof. Andrzej Grzybowski, prezes Polskiej Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Przypomnijmy:

Premier i minister zdrowia zaprezentowali plan walki z kolejkami do lekarzy specjalistów. Składa się on z dwóch pakietów: dla onkologii oraz dotyczącego pozostałych specjalizacji. Obydwa zawierają wiele zmian dla pielęgniarek, POZ, AOS i szpitali. Mają one zwiększyć dostęp do lekarzy i diagnostyki oraz skrócić lub wyeliminować hospitalizacje.

Zmiany w onkologii mają zacząć obowiązywać już od 2015 r. W bieżącym nie, ponieważ wymagałoby to zmian już zawartych umów. Zmiany zaproponował rząd, teraz trafią one to Sejmu.

Źródło: materiały prasowe

Przeczytaj również: Czy przepisy o POZ to bubel prawny?

Podobne artykuły

2500x1100

Świadomy pacjent

22 listopada 2024
kiszonki
#WyszłoNaZdrowie

Kiszonki: zdrowie i długowieczność

22 listopada 2024
Grant_V_edycja
22 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także