Jak już informowaliśmy Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że w listopadzie i grudniu będą organizowane bezpłatne szkolenia dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z zakresu onkologii. Lekarze rodzinni nie zostawiają suchej nitki na pomyśle Ministerstwa Zdrowia. Jakie mają zastrzeżenia?
Szkolenia będą przeprowadzane przez specjalistów z Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Program szkoleń przewiduje tematykę z zakresu profilaktyki, diagnostyki onkologicznej, leczenia i opieki nad pacjentami po leczeniu onkologicznym. Więcej szczegółów brak - właśnie na brak konkretów narzekają lekarze rodzinni:
- Brak jest podstawowych informacji, zwłaszcza szczegółowego programu szkoleń, przewidzianych metod edukacyjnych oraz informacji o osobach prowadzących zajęcia. Z tego powodu uważamy rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń za przedwczesne, a wątpliwości i niechęć lekarzy dotyczące uczestnictwa w takich przedsięwzięciach za w pełni uzasadnione. Brakujące informacje jak najszybciej powinny zostać podane do publicznej wiadomości.
- Ogłoszenie przewiduje jedno szkolenie dla lekarzy z danego województwa, dodatkowo w znacznej odległości od miejsca pracy. Nieobecność dużej grupy lekarzy z jednego regionu, w tym samym czasie, rodzi duże problemy organizacyjne. Wyjazd na całodniowe szkolenie wiąże się z organizacją zastępstw w celu zapewnienia pacjentom opieki. Postulujemy o rezygnację z przypisania daty szkoleń do poszczególnych województw.
- Zwracamy uwagę, że wymogi konkursu dla realizatorów tego zadania przewidywały zorganizowanie szkoleń na terenie całej Polski. Postulujemy przeprowadzenie kilku edycji szkoleń w każdym województwie. Rozwiązanie takie skróci czas i obniży koszty dojazdu lekarzy. Z uwagi na fakt, że koszty te podlegają zwrotowi proponowane rozwiązanie przyczyni się do istotnych oszczędności. Dodatkową korzyścią takiego rozwiązania będzie krótsza nieobecność w praktyce, zwłaszcza w sytuacji przeprowadzania szkoleń w dni pracujące.
- Organizacja szkoleń powinna uwzględniać specyfikę pracy POZ opisaną w ogólnych i szczegółowych warunkach kontraktowania, a także strukturę świadczeniodawców (np. małe praktyki, koszt zastępstwa, problemy związane z niedoborem lekarzy). Szczególnie w aktualnej sytuacji widać skutki braku reakcji Ministerstwa Zdrowia i NFZ na wielokrotnie zgłaszany przez środowisko postulat dotyczący stworzenia warunków organizacyjno-prawnych i finansowych dla szkolenia ustawicznego i ciągłego rozwoju zawodowego lekarzy POZ.
- Wyrażamy nadzieję, że zgodnie z przywołanymi powyżej wymogami konkursu, szkolenia prowadzone będą w formie warsztatów z wykorzystaniem technik interakcyjnych. Jeszcze raz zwracamy uwagę, że stosowanie głównie metody wykładów nie jest efektywne, nie przyczynia się do zmian postępowania w praktyce oraz nie powoduje poprawy jakości opieki. Na poziomie ciągłej edukacji medycznej prowadzenie szkoleń z wykorzystaniem głównie tej metody jest nie do zaakceptowania.
Jednocześnie Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce informuje, że chętnie zaangażuje się we współpracę z Ministerstwem Zdrowia i Centrum Onkologii - Instytutem im. Marii Skłodowskiej-Curie, w działania edukacyjne dla lekarzy rodzinnych z zakresu opieki nad pacjentami z problemami onkologicznymi. Postulujemy dostosowanie zakresu szkoleń do naszej specjalizacji, wyraźnie odróżniającej się od innych, obecnych w POZ.