Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Lekarze zaskoczeni wprowadzeniem limitów recept. Pytają o formę zarządzenia w tej sprawie i apelują o wycofanie ograniczeń

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 5 lipca 2023 12:52

Lekarze zaskoczeni wprowadzeniem limitów recept. Pytają o formę zarządzenia w tej sprawie i apelują o wycofanie ograniczeń - Obrazek nagłówka
fot. NIL
– Zapytaliśmy ministra zdrowia, jakim aktem prawnym i na jakiej podstawie wprowadzone zostały limity wystawianych recept – powiedział w rozmowie z Medexpressem Jakub Kosikowski, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej, komentując sytuację związaną z wprowadzeniem od 3 lipca zapowiadanych na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej ograniczeń w wystawianiu recept przez lekarzy.

Jak informuje Jakub Kosikowski, p.o. rzecznika NIL, lekarze nie wiedzą, by istniało jakieś rozporządzenie czy akt prawny, który wprowadzałby oficjalnie zapowiadane przez ministra zdrowia limity. Mimo to, od poniedziałku (3.07.) obowiązują one w praktyce. Do NIL zgłosiło się już kilku lekarzy i jedna przychodnia, w których pojawił się problem braku możliwości wypisania kolejnej recepty.

– Tak było na przykład w przypadku lekarza, który pracuje w dwóch poradniach. Po południu wyskoczyło mu w systemie powiadomienie, że wypełnił już za dużo recept – mówi Jakub Kosikowski.

W opinii NIL, na razie trudno jest jednoznacznie ocenić, czy limity są wystarczające do prowadzenia normalnej praktyki. Samorząd lekarski obawia się jednak, że w przypadku nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NPL), w przychodniach POZ w miejscowościach turystycznych, a także w okresach wzmożonych infekcji i w miejscach borykających się z brakami kadrowymi lekarzy, limity te mogą okazać się niewystarczające.

– Wydaje nam się, że powinny one być zróżnicowane, w zależności od tego, w jakich podmiotach lekarz pracuje. Inne potrzeby wiążą się z pracą tylko na oddziale czy w poradni, a inne u osób, które pracują w przychodniach POZ, a potem dyżurują w NPL. W takich przypadkach wystawianych jest bardzo dużo recept, a przecież nie są to receptomaty – podkreśla Jakub Kosikowski.

Samorząd lekarski deklaruje, że środowisko jest zgodne co do tego, że trzeba wykluczyć patologiczną działalność, jednak zdaniem lekarzy wprowadzenie ograniczeń w takim kształcie jak to zarządziło Ministerstwo Zdrowia jest wylewaniem dziecka z kąpielą. NIL proponuje inne rozwiązania problemu związanego z działaniem receptomatów.

– Jedną z takich propozycji jest wprowadzenie obowiązku przeprowadzenia pierwszej wizyty w danym podmiocie na żywo lub w formie wideoporady. Inną – ustalenie odsetka wizyt możliwych do przeprowadzenia w formie teleporad – wyjaśnia rzecznik Izby.

Prezes NRL Łukasz Jankowski zaapelował do ministra zdrowia o wycofanie limitu e-recept. Poniżej treść pisma:

Szanowny Panie Ministrze,

w związku z powzięciem informacji o wprowadzeniu przez Centrum e-Zdrowia limitów na wystawianie e-recept przez lekarzy, co zostało także potwierdzone przez Pana Ministra w przestrzeni publicznej, zwracam się z prośbą o niezwłoczne wyjaśnienie na jakiej podstawie prawnej została podjęta taka decyzja, a także wyciągnięcie konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za ograniczenie możliwości wykonywania zawodu przez lekarzy, a w konsekwencji za ograniczenie praw pacjentów do świadczeń opieki zdrowotnej.

Naczelna Izba Lekarska w pełni popiera racjonalne działania służące uregulowaniu rynku podmiotów wystawiających recepty w trybie komercyjnym, tzw. receptomatów. Proponowaliśmy wielokrotnie zarówno rozwiązania systemowe uniemożliwiające rejestracje takich podmiotów, jak też np. ograniczenie możliwości wykonywania teleporady jedynie do osób, które pierwszą wizytę w podmiocie odbyły w trybie stacjonarnym lub - w niektórych specjalnościach np. psychiatrii - z wykorzystaniem narzędzi przekazujących obraz i dźwięk w czasie rzeczywistym. Propozycje te nie zostały jednak nigdy ani przedyskutowane ani tym bardziej wprowadzone w życie.

Samorząd lekarski stanowczo protestuje przeciwko ograniczaniu praw pacjentów do świadczeń opieki zdrowotnej i arbitralne ustalanie sposobu w jaki lekarz może używać narzędzi takich jak e-recepta, żeby świadczyć pomoc chorym. Domagamy się również niezwłocznego wycofania się z wprowadzania limitów wystawianych recept i wypracowanie rozwiązań systemowych w porozumieniu ze środowiskiem lekarskim.

Z poważaniem

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

lek. Łukasz Jankowski

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także