Rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz interweniuje u prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza w sprawie niesłyszących pacjentów.
Rzecznik zwróciła uwagę na sytuację osób niesłyszących, które w kontaktach z lekarzami często muszą korzystać z pośrednictwa swoich niepełnoletnich dzieci. Zauważył, że powierzanie tak odpowiedzialnej roli małoletnim może mieć negatywny wpływ na ich rozwój, a ponadto narusza ustawę o języku migowym. RPO prosi Naczelną Radę Lekarską o informację nt. działań podejmowanych w tej sprawie.
Zdaniem prof. Ireny Lipowicz lekarze muszą pamiętać, żeby tak intymne dane dotyczące stanu zdrowia nie powinny być przekazywane dzieciom-tłumaczom, które nie ukończyły 16 lat.
M.in. dlatego RPO zachęca do zatrudniania tłumaczy języka migowego. "Koszt wynajęcia tłumacza nie jest wysoki, a jest to usługa niezbędna dla zapewnienia najlepszej komunikacji z pacjentem” – pisze rzecznik praw obywatelskich w piśmie do Macieja Hamankiewicza.
Jednocześnie prof. Lipowicz przypomina, że osobom głuchym przysługuje prawo do dofinansowania ze środków PEFRON-u do usług tłumacza.