Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Ministerstwo Zdrowia oskarża lekarzy, że to oni blokują wprowadzenie pakietu onkologicznego

MedExpress Team

Łukasz Tokarski

Opublikowano 12 grudnia 2014 14:08

Ministerstwo Zdrowia oskarża lekarzy, że to oni blokują wprowadzenie pakietu onkologicznego - Obrazek nagłówka
Ministerstwo Zdrowia oskarża lekarzy, że to oni blokują wprowadzenie - korzystnych dla pacjentów - zmian w postaci pakietu onkologicznego. A OZZL oskarża Ministerstwo, że nie pozwala lekarzom wykonywać swojej pracy.

bukiel_poprawiony

Ministerstwo Zdrowia oskarża lekarzy, że to oni blokują wprowadzenie - korzystnych dla pacjentów - zmian w postaci pakietu onkologicznego. A OZZL oskarża Ministerstwo, że nie pozwala lekarzom wykonywać swojej pracy.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy w tej sprawie zorganizował konferencję prasową, podczas której Krzysztof Bukiel mówił, że pomysł leczenia nowotworów bez limitów należy do OZZL. "Przełomem było kolejne wystąpienie lekarzy – Polskiego Towarzystwa Onkologicznego - do premiera, ministra zdrowia i prezydenta RP z identycznym postulatem likwidacji limitowania świadczeń onkologicznych. Wielką rolę odegrały także media przedstawiając chorych, czekających w kolejkach na leczenie z powodu wyczerpaniem limitów. Pakiet onkologiczny przygotowany przez MZ spełnia postulaty lekarzy tylko w jednej części, wprowadzając nielimitowanie leczenia przeciwnowotworowego u pacjentów z już rozpoznano chorobą" - napisali w oświadczeniu lekarze z OZZL.

Zdaniem związkowców pozostaje elementy pakietu utrudnią życie lekarzom i pacjentom. Tak jest np. z zieloną kartą diagnostyczną. Dlatego zdaniem Bukiela związek powinien wycofać się z niektórych zapis pakietu.

"Wzywamy Ministra Zdrowia do zaniechania działań, których celem jest utrudnienie lekarzom rozpoznawania i leczenia chorób nowotworowych. Wzywamy do natychmiastowego wprowadzenia prostych, przejrzystych i uczciwych zasad, postulowanego przez lekarzy <<pakietu onkologicznego>>:

1. Świadczenia lecznicze chorych onkologicznych nie są limitowane,

2. Badania diagnostyczne wykonywane u chorych z podejrzeniem choroby nowotworowej nie są limitowane, a podstawą dla ich wykonania jest skierowanie od lekarza z podaniem podejrzenia choroby nowotworowej,

3. Refundacja badań diagnostycznych pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej należy BEZPOŚREDNIO do NFZ, lekarze nie mogą być płatnikami za te badania, aby nie mieli pokusy oszczędzania na nich!

4. Badania diagnostyczne i świadczenia lecznicze chorych onkologicznych są tak wycenione, aby pokrywały przeciętne koszty, które trzeba ponieść dla ich wykonania.

Źródło: OZZL

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także