Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Ministerstwo Zdrowia przejmie kontrolę nad CMKP? W środowisku oburzenie

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 18 października 2024 09:02

Ministerstwo Zdrowia przejmie kontrolę nad CMKP? W środowisku oburzenie - Obrazek nagłówka
Wyboru szefa Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego ma dokonywać zespół ekspertów, wskazywany przez ministra zdrowia, a nie Kolegium Elektorów – taka zmiana wynika z projektu nowelizacji ustawy o CMKP, który jest już po konsultacjach. Pomysł budzi kontrowersje. Mówi się o zamachu na niezależność i jakość kształcenia.

„Doniesienia dotyczące planów przejęcia kontroli nad Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego przez Ministra Zdrowia przyjmujemy z ogromnym zaniepokojeniem jako próbę politycznego podporządkowania niezależnej organizacji. Obawiamy się tego, iż centralne sterowanie, wprowadzone w przypadku jednostki pełniącej wiele istotnych funkcji w systemie kształcenia podyplomowego szeroko rozumianych kadr medycznych, może mieć negatywne skutki dla jakości kształcenia podyplomowego” pisze w liście do minister zdrowia Izabeli Leszczyny Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.

Sebastian Goncerz przypomina, że niespełna rok temu ówczesny minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek próbował już przejąć kontrolę nad Polską Komisją Akredytacyjną.

Tymczasem resort zdrowia wydał wyjaśnienie dotyczące nowelizacji ustawy o CMKP, w którym wskazuje, że planowana zmiana sposobu wybierania dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego wynika z potrzeby odzyskania kontroli przez Ministra Zdrowia nad działalnością CMKP. Resort wskazuje, że obecny dyrektor CMKP, dr hab. Piotr Kryst, będzie mógł przystąpić do konkursu na to stanowisko, więc projektowana ustawa nie przesądza o jego odwołaniu z tej funkcji.

„Należy przy tym podkreślić, że CMKP nie jest jedną z wielu uczelni prowadzących kształcenie w obszarze zawodów medycznych. W istocie, CMKP nie prowadzi i nigdy nie prowadziło kształcenia przeddyplomowego. Podstawowym celem istnienia CMKP jest wypełnianie wielu istotnych funkcji w systemie kształcenia podyplomowego szeroko rozumianych kadr medycznych. To za pośrednictwem dyrektora CMKP Minister Zdrowia sprawuje nadzór nad prowadzeniem szkolenia specjalizacyjnego dla lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów oraz w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia”, czytamy w wyjaśnieniu.

Takie uzasadnienie nie trafia do przewodniczącego Porozumienia Rezydentów. Sebastian Goncerz wskazuje, że argument o “odzyskaniu kontroli” nad tą instytucją nie wyjaśnia w satysfakcjonujący sposób proponowanych zmian i tym bardziej napełnia obawami o przyszłość jakości kształcenia podyplomowego.

„Tylko niezależność polityczna i autonomia CMKP zapewnia jej obiektywizm i transparentność. Nawołujemy do wycofania się ze zmian zawartych w nowelizacji ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz innych ustaw mających na celu przejęcie kontroli nad jednostkami audytującymi”, konkluduje w liście do Izabeli Leszczyny.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także