Martyna Chmielewska: 17 stycznia br. Ministerstwo Zdrowia zaplanowało spotkanie z lekarzami rezydentami, aby omówić działania podjęte w ramach porozumienia zawartego z nimi w lutym 2018 r. Czego Pan oczekuje po tym spotkaniu?
Piotr Pisula: Chcielibyśmy dowiedzieć się co będzie zawierać projekt nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Mam nadzieję, że uda nam się podczas spotkania dopracować szczegóły w tej sprawie. Liczę, że porozmawiamy o zwiększeniu nakładów na ochronę zdrowia. Mam nadzieję, iż MZ przedstawi gotowe propozycje w tej kwestii.
M.Ch.: Jak Pan ocenia zrealizowanie postanowień zawartych w porozumieniu ?
P.P.: Oceniam je źle. Kwestia asystentów medycznych, urealnienie świadczeń NFZ nie zostało zrealizowane. Ministerstwo Zdrowia zrealizowało porozumienie w trybie niezbędnego minimum. Myślę, że byłoby dużo korzystniej dla pacjentów i systemu ochrony zdrowia, gdyby zostało ono wykonane zgodnie z intencjami środowiska medycznego. Czujemy się oszukani.
M.Ch.: Jakie działania powinny zostać podjęte w związku z zawartym porozumieniem?
P.P.: Chciałbym, aby zostało zwiększone finansowanie ochrony zdrowia. Na ostatniej sejmowej Komisji Zdrowia przedstawiciele MZ powiedzieli, że w ubiegłym roku przeznaczono 5,25 proc. PKB na ochronę zdrowia. Oczywiście jest to nieprawda. To żonglowanie matematyką. Czekamy na wprowadzenie ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.
M.Ch.: Jakie nastroje panują wśród rezydentów?
P.P.: Czekamy na wprowadzenie ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Wprowadzi ona realne zmiany chociażby w sposobie zdobywania specjalizacji. Zastanawiamy się, kiedy ustawa wejdzie w życie i kiedy zawarte w niej przepisy zaczną obowiązywać.