– Kończycie ważny etap edukacji i rozpoczynacie nową, niezwykle odpowiedzialną podróż zawodową. Każdy z was przez lata studiów zdobywał wiedzę, doskonalił umiejętności i rozwijał swoją pasję do medycyny. To, co najważniejsze dopiero przed wami. Rozpoczynając swoje staże będziecie mieli okazję nie tylko wykorzystać to, czego nauczyliście się w teorii, ale przede wszystkim rozwijać swoje kompetencje w praktyce, przy łóżku pacjenta, w codziennym zetknięciu z wyzwaniami naszej profesji – mówił do młodych lekarzy prof. Robert Gałązkowski, pełniący obowiązki rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jak dodał, w pracy z chorymi liczy się nie tylko zdobyta wiedza, ale i podejście do pracy. Prof. Robert Gałązkowski podkreślił, że lekarzowi nigdy nie powinno zabraknąć empatii i troski o zdrowie i życie drugiego człowieka.
W tym roku Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie zorganizowała dla absolwentów kierunku lekarskiego niemal 1,2 tys. nowych miejsc stażowych. Dr Artur Drobniak, prezes OIL powiedział w rozmowie z Medexpressem, że to najliczniejsza w kraju grupa stażystów.
– Chyba nawet izba krakowska ma o połowę lekarzy stażystów mniej, niż my. To na pewno wyzwanie trudne logistycznie, by godnie rozdysponować miejsca stażowe, bez strat dla młodych lekarzy, którzy powinni wchodzić w zawód w sposób bezpieczny i profesjonalny – powiedział dr Artur Drobniak.
– Stażystów przyjmują już nie tylko warszawskie kliniki. Trafiają oni do każdej jednostki szpitalnej w województwie mazowieckim. Ma to wiele plusów, zarówno dla tych jednostek, jak i dla stażystów. W opinii wielu z nas staż w mniejszym szpitalu, szpitalu powiatowym, to staż obarczony większa odpowiedzialnością, ale i szybszą krzywą uczenia – podkreślił prezes OIL w Warszawie.
Staż lekarski to również jedna z ostatnich okazji, by zweryfikować swoje zawodowe ambicje i to, czy taka ścieżka kariery jest tą właściwą.
– Bardzo mało jest lekarzy, którzy po stażu decydują się na niewykonywanie swojego zawodu, tylko np. na przejście do firmy farmaceutycznej. Wielu natomiast jest lekarzy, którzy sobie wymarzyli pewną specjalizację w trakcie studiów, po czym rzeczywistość stażowa brutalnie weryfikuje ich zamierzenia lub okazuje się, że lepiej się odnajdują i czują w innej gałęzi medycyny – dodał dr Artur Drobniak.
Staż w Szpitalu Wolskim w Warszawie rozpocznie m.in. lek. Anna Grochowska. Jak przyznała w rozmowie z nami, jest to właśnie ta jednostka, do której chciała się dostać.
– Słyszałam opinie, że to bardzo dobry miejski szpital, w którym można się wiele nauczyć od kadry dydaktycznej. Liczyłam na to, że tam trafię i udało mi się. Jestem psychologiem, więc bycie lekarzem to moja druga droga zawodowa. Mam nadzieję na poszerzenie swojej działalności w stronę psychiatrii – powiedziała.
– Cały staż ma nas przygotować do roli lekarza. Jest tam część internistyczna, chirurgiczna czy anestezjologiczna. Musimy wiedzę ze studiów przekuć na bycie ogólnym lekarzem, a dopiero pod koniec stażu każdy się ukierunkuje – wyjaśniła.
Staż lekarza trwa 13 miesięcy, a staż lekarza dentysty – 12 miesięcy. Stażysta, który nie ukończył albo nie rozpoczął stażu podyplomowego, może go odbyć w ciągu 5 lat od dnia uzyskania prawa wykonywania zawodu.