Do takich dziedzin należy w szczególności medycyna rodzinna, choroby wewnętrzne, chirurgia ogólna, pediatria, oraz pozostałe dziedziny określone w rozporządzeniu jako dziedziny priorytetowe.
Według Ministerstwa Zdrowia w wiosennym postępowaniu kwalifikacyjnym bierze udział dużo mniej lekarzy niż w jesiennym. Mniejsze jest też zapotrzebowanie zgłaszane przez wojewodów. Jako przykład podano stomatologię dziecięcą. W obecnym postępowaniu z całego kraju wpłynęło zapotrzebowanie tylko na 4 rezydentury. Mogło się tak stać, ponieważ w poprzednim postępowaniu (jesień 2016 r.) ministerstwo przyznało 100% zapotrzebowania zgłoszonego na wszystkie dziedziny stomatologiczne.
Jesienią 2017 r. będzie rozdysponowanych więcej miejsc specjalizacyjnych. Uwzględnione będą pozostałe dziedziny medycyny, które – jak wynika z map potrzeb zdrowotnych – są deficytowe (takie jak np. geriatria, dla której obecnie przyznano 100% zapotrzebowania
zgłoszonego przez wojewodów).
Resort zdrowia twierdzi, że konsekwentnie zmierza do tego, aby umożliwić szkolenia specjalistyczne w trybie rezydentury wszystkim młodym lekarzom. Brane są pod uwagę oczekiwania młodych lekarzy i potrzeby systemu ochrony zdrowia związane, między innymi, z budowaniem systemu opartego na POZ. W związku z rekomendacjami zespołu ekspertów, który pracował nad zmianami w systemie kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów, ministerstwo chce wprowadzić nowe zasady podziału miejsc rezydenckich. Obecnie trwają prace
dotyczące centralnego systemu ich rozdziału.
Przypominamy, że na najbliższe, wiosenne postępowanie kwalifikacyjne na specjalizacje lekarskie (1-31 marca 2017 r.) przyznano 1856 rezydentur, w tym 915 w dziedzinach priorytetowych.
Rezydentury zostały przyznane według następujących kryteriów:
1. W dziedzinach medycyny objętych projektem finansowanym w ramach środków z Funduszy Europejskich „Rozwój
kształcenia specjalizacyjnego lekarzy w dziedzinach istotnych z punktu widzenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych kraju” tj.:
onkologia kliniczna,
radioterapia onkologiczna,
chirurgia onkologiczna,
patomorfologia,
hematologia,
geriatria,
rehabilitacja medyczna,
reumatologia,
medycyna rodzinna
– przyznano 100% miejsc, zgodnie z zapotrzebowaniami zgłoszonymi przez wojewodów.
2. W dziedzinie ortopedii i traumatologii, która również jest objęta projektem „Rozwój kształcenia
specjalizacyjnego lekarzy w dziedzinach istotnych z punktu widzenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych kraju” przyznano miejsca rezydenckie w ilości 50% zapotrzebowania zgłoszonego przez wojewodów.
3. W podstawowych dziedzinach medycyny, na które jest największe zapotrzebowanie zgłaszane przez wojewodów tj.:
choroby wewnętrzne,
pediatria,
chirurgia ogólna
– przyznano 100% miejsc, zgodnie z zapotrzebowaniami zgłoszonymi przez wojewodów.
4. W dziedzinach priorytetowych nieuwzględnionych w pkt. 1 i 3 tj.:
anestezjologia i intensywna terapia,
medycyna ratunkowa,
neonatologia,
neurologia dziecięca,
onkologia i hematologia dziecięca,
psychiatria dzieci i młodzieży,
stomatologia dziecięca
– przyznano po jednym miejscu dla województw, w których zgłoszono zapotrzebowanie na ww. dziedziny.
Źródło: mz.gov.pl