W biurze Krajowej Izby Fizjoterapeutów odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie na najlepszą pracę magisterską z zakresu fizjoterapii, obronioną w roku akademickim 2023/2024. W wydarzeniu udział wzięli prezes KRF dr Tomasz Dybek, wiceprezes dr hab. Elżbieta Skorupska, członkowie komisji konkursowej oraz przedstawiciel czasopisma naukowego „Physiotherapy Review”.
W tegorocznej, piątej już edycji konkursu, zgłoszono 96 prac magisterskich z uczelni wyższych w całej Polsce. Komisja konkursowa oceniała zgłoszenia pod kątem metodyki, wartości merytorycznej, znaczenia naukowego oraz nowatorskiego charakteru. Jak podkreślali jurorzy, poziom zgłoszonych prac był wyjątkowo wysoki.
Nagrodzeni i ich prace
Wyróżniono trzy najlepsze prace magisterskie oraz przyznano jedno wyróżnienie:
- I miejsce: Kamil Burnagiel (Akademia Tarnowska, Wydział Ochrony Zdrowia) za pracę „Ocena wpływu neuromobilizacji i przezskórnej elektrostymulacji nerwu błędnego na jego funkcję”.
- II miejsce: Kacper Konopacki (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Wydział Nauk o Zdrowiu) za pracę „Ocena parametrów strukturalnych ścięgna Achillesa a generacja mocy kończyn dolnych przy zastosowaniu ultrasonografii”.
- III miejsce: Krystian Poziemba (Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu, Wydział Nauk o Zdrowiu) za pracę „Modulacja aktywności dośrodkowych włókien nerwowych o charakterze nocyceptywnym w stanie zapalnym i bez stanu zapalnego”.
- Wyróżnienie: Nicoletta Kiełtyka (Akademia Tarnowska, Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu) za pracę „Aktywność mięśnia poprzecznego brzucha i jego rola w stabilności dolnego tułowia oraz w zapobieganiu kontuzji u mężczyzn trenujących siłowo i piłkarzy nożnych”.
Laureaci pierwszych trzech miejsc otrzymali nagrody finansowe. Dodatkowo, prace opublikowane zostaną w czasopiśmie „Physiotherapy Review”, które znajduje się na liście czasopism punktowanych (20 punktów ministerialnych).
Źródło: KIF