Epidemia koronawirusa ciągle trwa i wiele wskazuje na to, że szybko się nie skończy. Na całym świecie odnotowano już ponad 65 mln zakażeń. W Polsce 1041846 osób jest zakażonych. O problemach ratowników medycznych podczas pandemii - opowiedział Medexpressowi Michał Winter, ratownik medyczny z Falck Medycyna.
- Największym problemem są długie kolejki pacjentów oczekujących przed oddziałami ratunkowymi oraz izbami przyjęć. Poza tym brakuje ratowników medycznych. Część pracowników jest na kwarantannie lub w izolacji, dlatego jest mało osób do obsługi karetki. Musimy pracować za nieobecne osoby - powiedział Michał Winter. - Nasze wyjazdy w 90 proc. są do zakażonych pacjentów albo z podejrzeniem zakażenia. Niestety w przeciwieństwie do ratowników z PRM nie otrzymaliśmy 100 procent wynagrodzenia za walkę z COVID-19 - dodał.
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie testów antygenowych do zespołów ratownictwa medycznego. - Są różne opinie na ten temat wśród ratowników. Niektórzy pracownicy podchodzą sceptycznie do tego pomysłu. Niektórzy zaś są za wykonaniem testu, aby potwierdzić zakażenie pacjenta. Wtedy zawieziemy pacjenta do szpitala jednoimiennego bądź wyznaczonego do leczenia pacjenta z Covid. Natomiast, jeśli wynik będzie ujemny, to przewieziemy go na SOR - tłumaczył Michał Winter.
Zdaniem Wintera trzeba jak najszybciej zatrudnić więcej ratowników medycznych. - Jest duże zapotrzebowanie na pracowników w oddziałach transportu medycznego i SOR. Niestety nie ma chętnych do zawodu. Duża część ratowników wypala się zawodowo i odchodzi z pracy. Dodam, że nasze kwalifikacje do wykonywania zawodu są wyższe od ratowników z Europy nawet świata. Niestety w porównaniu do innych krajów jesteśmy jedną z najsłabiej uposażonych grup zawodowych - wyjaśnił ratownik medyczny.
Przypomnijmy:
4 grudnia resort zdrowia poinformował o 13 239 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw:
mazowieckiego (1643),
wielkopolskiego (1380),
śląskiego (1355),
kujawsko-pomorskiego (1081),
zachodniopomorskiego (999),
warmińsko-mazurskiego (964),
łódzkiego (915),
dolnośląskiego (828),
pomorskiego (813),
lubelskiego (713),
małopolskiego (599),
lubuskiego (482),
opolskiego (449),
podlaskiego (373),
podkarpackiego (324),
świętokrzyskiego (252).
69 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Z powodu #COVID19 zmarło 110 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 421 osób.
Liczba zakażonych koronawirusem: 1041846/19 359 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń.
Codzienne raporty zakażeń od poziomu danych ogólnopolskich do poziomu danych powiatowych dostępne są na stronie: www.gov.pl/raport-zakazen.
Źródło: MZ