Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nie ma mowy o likwidacji fizjoterapii domowej na NFZ

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 24 lipca 2024 10:32

Nie ma mowy o likwidacji fizjoterapii domowej na NFZ - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia Marek Augustyn spotkał się w poniedziałek z dr. Tomaszem Dybkiem, prezesem Krajowej Rady Fizjoterapeutów. Tematem rozmowy były zmiany w fizjoterapii ambulatoryjnej, zaproponowane w projekcie zarządzenia Prezesa NFZ, dotyczące odsetka świadczeń realizowanych w domu pacjenta.

Jak czytamy w komunikacie wydanym przez NFZ po spotkaniu, obie strony stanowczo podkreślają, że nie ma mowy o likwidacji fizjoterapii domowej na NFZ, o czym można usłyszeć w przestrzeni publicznej.

„Projekt zarządzenia Prezesa NFZ dotyczy zmian w fizjoterapii ambulatoryjnej i takiego rozłożenia czasu pracy fizjoterapeutów, aby w większym stopniu (80 proc.) pracowali z pacjentem w poradni, ponieważ temu odpowiada ten dedykowany zakres świadczeń. Jednocześnie Fundusz odrębnie finansuje samą fizjoterapię domową”, wskazuje NFZ.

Z danych NFZ wynika, że część podmiotów fizjoterapii ambulatoryjnej (ok. 11 proc. rynku) realizuje powyżej 20 proc. wszystkich świadczeń w warunkach domowych. W skrajnych przypadkach jest to nawet ponad 80 proc. świadczeń.

W ocenie NFZ taka rynkowa praktyka jest niekorzystana dla pacjentów, którzy mają skierowanie na rehabilitację w poradni, ponieważ muszą dłużej czekać na rozpoczęcie terapii. W ostatnich latach liczba pacjentów, którzy czekają na fizjoterapię ambulatoryjną, wzrastała i na koniec 2023 r. wyniosła ponad 860 tys. Jednocześnie Fundusz odrębnie finansuje samą fizjoterapię domową.

Stąd propozycja, by maksymalnie 20 proc. czasu pracy personelu w fizjoterapii ambulatoryjnej było realizowane w domu, a pozostałe 80 proc. w poradni. W miejscach, w których może brakować fizjoterapii domowej, oddziały wojewódzkie NFZ ogłoszą konkursy, aby zabezpieczyć ten rodzaj rehabilitacji dla pacjentów.

– Jeśli widzimy zachowania rynku, które mogą niekorzystnie odbić się na pacjentach – reagujemy. Dlatego przygotowaliśmy projekt zarządzenia w zakresie rehabilitacji, który w naszej ocenie zrównuje szanse pacjentów na dostęp do fizjoterapii ambulatoryjnej – podkreśla lek. Maciej Karaszewski, zastępca dyrektora w Departamencie Świadczeń Opieki Zdrowotnej (Centrala NFZ).

Projekt zarządzenia Prezesa NFZ w zakresie fizjoterapii jest jednym z elementów szerszego pakietu zmian w fizjoterapii, nad którym pracuje NFZ, Ministerstwo Zdrowia i Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Chodzi m.in. o aktualizację koszyka świadczeń gwarantowanych i wycenę w zakresie rodzajów fizjoterapii na NFZ.

NFZ i KIF podtrzymują chęć dalszego dialogu nad zmianami w ramach rehabilitacji leczniczej, które będą korzystne dla pacjentów, systemu ochrony zdrowia i środowiska fizjoterapeutów.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także