Test składał się z 10 pytań, za każde można było zdobyć 1 punkt. Pytania, choć to rzecz względna, nie należały do najłatwiejszych. Rozkład wyników przypomina krzywą Gaussa z wyraźnym przesunięciem w prawo, co – oczywiście – dobrze świadczy o wiedzy naszych Czytelników.
Jedyne pytanie, w przypadku którego odsetek odpowiedzi nieprawidłowych był wyższy niż prawidłowych (wynosił aż 75,3%) dotyczyło liczby chorych z niewydolnością serca w Polsce. Właściwa odpowiedź to 600-700 tys., podczas gdy uczestnicy quizu najczęściej wskazywali na liczbę >1,5 mln.
Spore trudności sprawiło też rozwiązującym test pytanie o mechanizm działania nowej klasy leków uwzględnionych w najnowszych wytycznych europejskich dotyczących diagnostyki i leczenie niewydolności serca wymieniono – inhibitorów neprylizyny/antagonistów receptora angiotensynowego. Ich działanie polega na spowalnianiu rozpadu peptydów natriuretycznych i blokowaniu receptora AT1 dla angiotensyny II – takiej odpowiedzi udzieliło 40,5% uczestników. Jednak niemal tyle samo (39,6%) wskazało na błędną odpowiedź (przyspieszanie rozpadu peptydów natriuretycznych i blokowaniu receptora AT1 dla angiotensyny II).
Najłatwiejsze okazało się pytanie o to, dlaczego echokardiografia jest kluczowym badaniem obrazowym w diagnostyce niewydolności serca. Prawidłową odpowiedź („ponieważ pozwala ocenić budowę i funkcję serca oraz zastawek serca, oszacować frakcję wyrzutową lewej komory i na tej podstawie określić typ niewydolności serca”) wybrało aż 91,6% uczestników.
W quizie wzięło udział 227 osób, odpowiedzi spływały do redakcji w okresie od 15 do 23 listopada.
Poniżej - pytania wraz ze szczegółowym rozkładem odpowiedzi.