Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

NIL: (Nie)należna refundacja. Przełom w sprawie ukaranych lekarzy

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 14 czerwca 2024 08:41

NIL: (Nie)należna refundacja. Przełom w sprawie ukaranych lekarzy - Obrazek nagłówka
fot. NIL
– Nie można karać lekarzy za walkę z chorobą człowieka na jego wczesnym etapie rozwoju w zgodzie ze sztuką lekarską i przede wszystkim wskazaniami medycznymi – mówi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski, odnosząc się do sprawy kar nałożonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia na lekarzy, przepisujących z refundacją preparaty mlekozastępcze. Minister zdrowia Izabela Leszczyna wyszła z propozycją ugody.

– Od wielu miesięcy interweniujemy w sprawie ukaranych lekarzy. To za nimi stoi siła argumentów, które poprzedzały także słuszne decyzje co do przepisanych preparatów. Udowodniliśmy to, dlatego cieszę się, że pani mister Izabela Leszczyna w przeciwieństwie do poprzedników nie jest na te argumenty odporna i wyszła z przełomową propozycją ugody z niesprawiedliwie ukaranymi lekarzami. To nasz wspólny sukces i – mam nadzieję – ostatnia prosta przed rozpoczęciem prac nad wprowadzeniem systemu automatyzacji procesu refundacji – zaznacza prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.

Naczelna Izba Lekarska od dawna działa na rzecz zmiany przepisów, nakładających na lekarzy obowiązek określania na receptach poziomu refundacji. NRL powołała także zespół niezależnych ekspertów ds. merytorycznej oceny preskrypcji preparatów mlekozastępczych, który jednogłośnie uznał, że istniały medyczne wskazania do przepisywania tych środków w rozpatrywanych sprawach, a kary za tzw. nienależną refundację były przez NFZ nałożone niesłusznie.

Ostatnie miesiące to przede wszystkim starania NIL o interwencję ministra zdrowia w sprawie niesłusznie nałożonych na lekarzy kar na lekarzy i naliczanych od nich odsetek. Ten właśnie aspekt stanowił główny temat spotkania prezesa NRL, dr hab. Andrei Horvath, członka wspomnianego zespołu ekspertów NRL, przedstawicieli ukaranych lekarzy i Marii Kłosińskiej, kierownika Działu Komunikacji NIL z minister Izabelą Leszczyną oraz Martą Maciążek, dyrektor generalną ministerstwa zdrowia.

Minister przyznała podczas spotkania, że obecne przepisy proskrypcyjne w kontekście preparatów mlekozastepczych ograniczają swobodę leczenia najmłodszych pacjentów, a w zestawieniu z Kodeksem Etyki Lekarskiej – stawiającego dobro pacjenta na pierwszym miejscu – tworzą pewnego rodzaju klincz, w którym znajdują się lekarze. Zaznaczyła, że karanie za pomoc chorym dzieciom jest niedopuszczalne. Przede wszystkim zaś podkreśliła swoją chęć do zawarcia ugody z ukaranymi lekarzami, która polegałaby na umorzeniu zasądzonych kar.

Źródło: informacja prasowa

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także