Równość płci w nauce
Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce to święto ustanowione w 2015 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Inicjatywa ma promować równość płci w nauce oraz zachęcać kobiety i dziewczęta do angażowania się w kariery naukowe i technologiczne, a także zwiększać świadomość na temat barier utrudniających kobietom pełne uczestnictwo w tych dziedzinach oraz wspierać polityki sprzyjające ich pełniejszej reprezentacji.
W NIO-PIB dominują kobiety-naukowcy
Według opublikowanego w lipcu 2024 r. dokumentu „HR Excelence in Research – certyfikat, który potwierdza fakty”, blisko 2/3 pracowników naukowych Narodowego Instytutu Onkologii to kobiety.
„To powód do satysfakcji, zwłaszcza że według danych Komisji Europejskiej chociaż liczba kobiet na stanowiskach naukowych rośnie, wciąż jest ich za mało, a ich potencjał nie jest w pełni wykorzystywany i doceniany. Przyznany certyfikat potwierdza, że Instytut jest miejscem, w którym wspiera się równość i stosuje transparentne zasady rekrutacji zgodne z wytycznymi Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych. Inicjatywa HR Excellence in Research to jedno z działań Komisji Europejskiej w ramach strategii HR Strategy for Researchers, która ma na celu zwiększanie atrakcyjności warunków pracy i rozwoju kariery naukowców w Unii Europejskiej”, czytamy na stronie NIO-PIB.
Kobiety rządzą w NIO-PIB
Kobiety nie tylko stanowią zdecydowaną większość pracowników Instytutu, lecz także zajmują większość stanowisk kierowniczych – 72 proc. Również dyrektor instytutu to kobieta. Prof. Beata Jagielska kieruje NIO-PIB od stycznia ubiegłego roku.