Metoda Shilla polega na zastosowaniu implantu powiększającego się wraz ze wzrostem pacjenta. Dotąd przeprowadzane operacje z użyciem implantu rosnącego wykonywane były u pacjentów powyżej 10 r. ż. Tym razem operowany będzie 7-latek, który cierpi na bardzo duże, wręcz ekstremalne jak na tak małe dziecko skrzywienie kręgosłupa. Skolioza ma tendencję do pogłębiania się. Nieleczona deformacja kręgosłupa w odcinku klatki piersiowej prowadzi m. in. do niewydolności oddechowej, co może skutkować nawet śmiercią. Dziś jeszcze chłopiec porusza się samodzielnie, ale gdyby operacja, wkrótce groziłby mu wózek inwalidzki.
Operację, która potrwa ok. 6 godzin wykona zespół złożony z 3 ortopedów z olsztyńskiego Szpitala Dziecięcego i prof. Illki Heleniusa, cenionego fińskiego ortopedy z imponującym dorobkiem naukowym, który specjalnie z tej okazji przyjeżdża do Olsztyna.
Całkowity koszt leczenia, w tym koszt samego implantu, jest bardzo wysoki i znaczenie przewyższa obecnie obowiązującą refundację z NFZ. Jednak pełne pokrycie realnych kosztów leczenia dziecka w ramach indywidualnej zgody (ok. 100 tys. zł) zadeklarował już Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, jako wsparcie dla innowacyjnych technologii medycznych.
Źródło: materiały prasowe