Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

NRL: Trzeba powstrzymać destrukcję kształcenia przeddyplomowego

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 16 stycznia 2024 09:34

NRL: Trzeba powstrzymać destrukcję kształcenia przeddyplomowego - Obrazek nagłówka
fot. Twitter | Naczelna Izba Lekarska
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej uważa za konieczne podjęcie pilnych działań na rzecz powstrzymania destrukcji w obszarze kształcenia przeddyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów. Samorząd lekarski chce powrotu standardów kształcenia lekarzy do kształtu sprzed roku 2021 r.

Chodzi o sytuację, w której pozwolenie na utworzenie studiów na kierunkach lekarskim lub lekarsko-dentystycznym mogłaby uzyskać wyłącznie uczelnia akademicka, która posiada kategorię naukową A+, A albo B+ w dyscyplinie nauki medyczne lub nauki o zdrowiu.

Jak przypomina Prezydium NRL, na mocy ustawy z 17 listopada 2021 r. umożliwiono uczelniom zawodowym, które nie mają charakteru akademickiego i z definicji są przeznaczone wyłącznie do kształcenia praktycznego, prowadzenie studiów na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym. „Uczyniono to pomimo sprzeciwu środowiska lekarskiego słusznie podkreślającego brak możliwości zapewnienia odpowiednich standardów kształcenia w tych uczelniach”, czytamy w stanowisku Prezydium.

W ocenie samorządu lekarskiego, efektem wymienionych powyżej zmian jest bezprecedensowy wzrost liczby szkół wyższych kształcących lekarzy.

„Większość z „neo-uczelni” medycznych jest nieprzygotowana do prawidłowej realizacji tego zadania. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o wiodącej roli Ministerstwa Edukacji i Nauki, które było głównym projektodawcą niszczenia systemu kształcenia lekarzy w Polsce i próby felczeryzacji profesji lekarskiej”, wskazują lekarze.

W ocenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej kompetencje nabywane na etapie edukacji przeddyplomowej przez przyszłych lekarzy i lekarzy dentystów są kluczowe dla jakości świadczonych przez nich usług, a co za tym idzie dla stanu zdrowia pacjentów i funkcjonowania ochrony zdrowia.

„Przyszli lekarze muszą być kształceni z zachowaniem najwyższych standardów w uczelniach akademickich dysponujących wysoko wykwalifikowaną kadrą naukową, bazą dydaktyczną, dostępem do nowoczesnych laboratoriów, pracowni umożliwiających m.in. wykorzystanie materiału sekcyjnego w nauczaniu, zwłaszcza anatomii, patomorfologii i medycyny sądowej oraz współpracą z wielospecjalistycznymi szpitalami klinicznymi”, postuluje Naczelna Rada Lekarska.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także