Wzrost agresji wobec personelu medycznego w Polsce i na świecie jest zjawiskiem dynamicznym. Dlatego Naczelna Rada Pielęgniarek i przygotowała ankietę, aby sprawdzić jaka jest skala zjawiska agresji wobec pielęgniarek i położnych, w jakich obszarach opieki zdrowotnej, jakie są rodzaje zachowań agresywnych i w jaki sposób pielęgniarki i położne reagują na takie zachowania.
Zawody pielęgniarki, położnej to zawody medyczne wymagające określonej wiedzy, umiejętności i postaw. Wyjątkowa specyfika wykonywanego przez pielęgniarkę, położną zawodu polega między innymi na nieustannym, bezpośrednim kontakcie z pacjentem oraz jego bliskimi. Niejednokrotnie podczas sprawowania opieki nad pacjentem osoby wykonujące te zawody narażone są na zachowania agresywne ze strony swoich podopiecznych lub ich rodzin. Ustawodawca w takich przypadkach przewidział szczególny rodzaj ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych (Art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej).
Chcąc poznać skalę zjawiska agresji wobec pielęgniarek i położnych Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych przygotowała ankietę. Badanie powinno dać odpowiedź na pytanie, jaka jest skala zjawiska, w jakich obszarach opieki zdrowotnej, jakie są rodzaje zachowań agresywnych i w jaki sposób pielęgniarki i położne reagują na takie zachowania.
Ankieta: TU
Źródło: NIPIP