Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

OZZL: To nie dyrektor szpitala decyduje czy lekarzowi przysługuje podwyżka Szumowskiego

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 września 2018 08:03

OZZL: To nie dyrektor szpitala decyduje czy lekarzowi przysługuje podwyżka Szumowskiego - Obrazek nagłówka
Po wejściu w życie „ustawy Szumowskiego” pojawiły się liczne doniesienia lekarzy dotyczące realizacji postanowień ustawy przez dyrektorów szpitali i inne osoby (np. urzędników NFZ).

ZK OZZL informuje lub przypomina, że podwyżki płac dla lekarzy rezydentów i lekarzy specjalistów przysługują (pod określonymi warunkami) z mocy ustawy. To oznacza, że o przyznaniu podwyżki NIE DECYDUJE ani dyrektor placówki, ani dyrektor oddziału NFZ, ani żadna inna osoba. Trzeba o tym pamiętać, bo ZK OZZL otrzymuje informacje od niektórych lekarzy, że dyrektor tej czy innej placówki odmówił przyznania podwyżki, albo przyznał ją pod dodatkowymi warunkami, nie przewidzianymi w ustawie, albo przyznał ją w części, a nie w pełnej wysokości, albo przyznał na okres czasowy (chociaż lekarz złożył oświadczenie bezterminowe) albo przyznania podwyżki ODMÓWIŁ … dyrektor NFZ przedstawiając swoją interpretację ustawy.

Lekarze z niektórych szpitali donoszą o tym, że specjaliści zatrudnieni w AOS szpitalnym i wykonujący swoją pracę częściowo w poradni, a częściowo na oddziale szpitalnym mają „przyznawane” podwyżki przez NFZ (?!) tylko w części adekwatnej do części etatu wykonywanego na oddziale. Jest to podwójnie nieprawne. Po pierwsze – NFZ nie ma prawa podejmować żadnych decyzji w tym względzie, po drugie – nie ma podstaw prawnych do przyznawania podwyżki częściowej niezależnie od tego ile czasu miesięcznie lekarz pracuje na oddziale a ile w poradni. Wystarczy zatem chwila pracy miesięcznie na oddziale aby lekarz otrzymał podwyżkę w pełnej kwocie ! W razie zastosowania innych rozwiązań – lekarz powinien udać się do sądu pracy (jak to opisano niżej).

OZZL rekomenduje następujące postępowanie lekarzy specjalistów:

Lekarz składa oświadczenie o spełnieniu warunków określonych w ustawie i wniosek o podwyżkę

Lekarz czeka na zmianę („aneksowanie) umowy o pracę uwzględniającą nową kwotę wynagrodzenia zasadniczego (dla specjalisty – 6750 PLN za etat ).

W razie braku realizacji podwyżki przy najbliższej wypłacie – lekarz składa wezwanie do wypłaty należnej kwoty wynagrodzenia wyznaczając 2 tygodniowy okres na realizację wezwania

W razie braku pozytywnej reakcji dyrektora szpitala na wezwanie jak wyżej – lekarz występuje z roszczeniem do sądu pracy

Kolejną kwestią jest bon patriotyczny.

Niektórzy lekarze rezydenci - dentyści skarżą się, że odmawia się im przyznania tzw. bonu patriotycznego, a to z powodu tego, że w tekście ustawy występuje pojęcie „lekarz” bez uzupełnienia „lekarz dentysta”. Takie stanowisko jest błędna a decyzja o nieprzyznaniu dodatku jest bezprawna!

Lekarz rezydent – dentysta powinien zatem – jeśli chce dostać „dodatek patriotyczny” – wystąpić do dyrektora szpitala z odpowiednim wnioskiem zawierającym zobowiązanie do wykonywania zawodu lekarza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w podmiocie wykonującym działalność leczniczą,który udziela świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w łącznym okresie dwóch lat z pięciu kolejnych lat przypadających od dnia uzyskania potwierdzenia zakończenia szkolenia specjalizacyjnego.

W przypadku odmowy przez dyrektora włączenia tzw. bonu patriotycznego do pensji zasadniczej - lekarz dentysta rezydent powinien wystąpić – najpierw do dyrektora z wezwaniem do wypłaty należnej kwoty wynagrodzenia wyznaczając 2 tygodniowy okres na realizację wezwania, a gdy to nie poskutkuje rezydent dentysta powinien wystąpić do sądu pracy z pozwem o zapłatę.

Wzory wniosków i pozwów: TU

Źródło: OZZL

Podobne artykuły

ThinkstockPhotos-516065180
28 listopada 2024
iStock-1197001731
20 listopada 2024
iStock-1197001731

OZZL o zarobkach lekarzy

30 października 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także