Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

PNRL sprzeciwia się propozycji środowiska pielęgniarskiego. Chodzi o znieczulenia

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 13 lutego 2025 10:27

PNRL sprzeciwia się propozycji środowiska pielęgniarskiego. Chodzi o znieczulenia - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wyraża zdecydowany sprzeciw wobec propozycji umożliwienia samodzielnego znieczulenia pacjentów przez pielęgniarki. „Polska anestezjologia należy do niezwykle bezpiecznych, między innymi ze względu na standardy anestezjologiczne. Polscy anestezjolodzy mogą się szczycić rygorystycznym i nowoczesnym szkoleniem, nastawionym na jakość” – piszą członkowie prezydium.

Kością niezgody znieczulenia przy planowych zabiegach

Zgodnie z założeniami projektu Pilotażu Zaawansowanej Praktyki Pielęgniarskiej (APN) w pielęgniarstwie anestezjologicznym i intensywnej opieki, pielęgniarki anestezjologiczne miałyby być uprawnione do następujących świadczeń:

  • Świadczenie usług z zakresu anestezji ogólnej na rzecz pacjentów od 18 roku życia zakwalifikowanych do I lub II grupy według ASA.
  • Udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu anestezji (MOA) w chirurgii 1 dnia /zabiegów diagnostycznych pacjentów zakwalifikowanych do grupy I i II według ASA.
  • Ocena przedoperacyjna pacjentów i kwalifikacja do znieczulenia w trybie planowym w grupie ASA I i II.
  • Udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w obszarze związanym z opieką na sali poznieczuleniowej: kwalifikacja pacjenta do wypisu z oddziału poznieczuleniowego.
  • Zlecanie badań diagnostycznych w okresie okołooperacyjnym dla pacjentów zakwalifikowanych do zabiegów planowych.
  • Udzielanie świadczeń pielęgniarskich w obszarze wentylacji w tym wentylacji domowej i w podmiocie leczniczym.
  • Leczenie bólu w tym: prowadzenie terapii przeciwbólowej w okresie okołooperacyjnym, w podmiocie leczniczym oraz w opiece domowej.
  • Udzielanie świadczeń w zespołach wczesnego reagowania
  • Kompleksowa ocena stanu odżywienia oraz prowadzenie leczenia żywieniowego pacjenta dorosłego.

„Nasze poważne zastrzeżenia budzi jednak proponowany zakres zwiększenia uprawnień pielęgniarek w szczególności nadanie im uprawnień do kwalifikowania pacjentów do znieczulenia przy planowych zabiegach, wykonywanie przez pielęgniarki znieczulenia do zabiegu u pacjentów od 18 roku życia zakwalifikowanych do I lub II grupy według ASA i samodzielnego zlecania badań diagnostycznych w okresie okołooperacyjnym”, czytamy w stanowisku prezydium NRL.

Wyjaśnijmy, że do I grupy według skali ASA (skala ryzyka operacyjnego, związanego z wystąpieniem poważnych powikłań lub zgonu pacjenta w czasie znieczulenia albo po nim) należą pacjenci bez obciążeń schorzeniami dodatkowymi, spożywający alkohol w niewielkich ilościach, niepalący. W II grupie znajdują się pacjenci z niezbyt nasiloną chorobą układową, taką jak: stabilne i dobrze kontrolowane nadciśnienie tętnicze, wyrównana cukrzyca, przewlekłe zapalenie oskrzeli w stadium wydolności układu oddechowego, niewielkiego stopnia choroba niedokrwienna mięśnia sercowego, niedokrwistość, znacznego stopnia otyłość (powyżej 20 proc. należnej masy ciała,BMI 30-39,9 kg/m2), dodatkowo do tej grupy zaliczają się palacze, kobiety w ciąży i osoby pijące alkohol w umiarkowanych ilościach (social drinker).

Lekarze powołują się na standardy

Lekarze podkreślają, że polska anestezjologia należy do niezwykle bezpiecznych, między innymi ze względu na standardy anestezjologiczne, ustalane w drodze rozporządzenia Ministra Zdrowia na podstawie upoważnienia zawartego w art. 22 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej. Standardy te zapewniają pacjentom należytą opiekę i jakość udzielanych świadczeń.

„Polscy anestezjolodzy mogą się szczycić rygorystycznym i nowoczesnym szkoleniem, nastawionym na jakość. Wprowadzenie standardu anestezjologicznego w drodze rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 27 lutego 1998 r. w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii w zakładach opieki zdrowotnej poprzedzone było protestem środowiska lekarskiego i od tego czasu w opiece anestezjologicznej udało się poczynić olbrzymi krok naprzód”, piszą w stanowisku.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także