CBOS prezentuje dane dotyczące klauzuli sumienia. Czy Polacy są jej zwolennikami?
Zdecydowana większość Polaków, bo 73 proc. uważa, że nawet w sytuacji konfliktu sumienia lekarz, który ma określone kompetencje, nie może odmówić wydania skierowania na badania prenatalne, gdy istnieje poważne ryzyko wady genetycznej lub rozwojowej płodu. Zdaniem ankietowanych (62 proc.) lekarz nie może odmówić wydania skierowania na zabieg przerwania ciąży, w sytuacji gdy kobieta kwalifikuje się do takiego zabiegu. Ankietowani uważają również, że lekarz w sytuacji konfliktu sumienia nie może odmówić wypisania leków antykoncepcyjnych.
Przeciwnikami klauzuli sumienia są osoby niepraktykujące religijnie i mieszkańcy dużych miast. Przede wszystkim są to prywatni przedsiębiorcy.
Za klauzulą sumienia są przede wszystkim osoby religijne, z podstawowym wykształceniem, głównie rolnicy, emeryci, osoby po 65. roku życia, którzy mało zarabiają.
CBOS przepytał również Polaków o sumienie farmaceuty. 70 proc. ankietowanych odpowiedziało, że farmaceuta, kierując się swoim sumieniem, nie może wydać np. tabletek antykoncepcyjnych.
Źródło: CBOS