Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
Jemen

Polska Misja Medyczna i Lekarze Bez Granic razem walczą z głodem

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 21 kwietnia 2021 09:06

Polska Misja Medyczna i Lekarze Bez Granic razem walczą z głodem - Obrazek nagłówka
Źródło: Youtube/Médecins Sans Frontières/Doctors Without Borders
30-milionowe państwo jest pogrążone w największym kryzysie humanitarnym XXI wieku. Pilnej pomocy potrzebuje 80% mieszkańców, pozbawionych dostępu do wody pitnej i żywności. Sytuację w pochłoniętym wojną kraju pogorszyły powodzie i plaga szarańczy, dopełniając katastrofy dziejącej się na naszych oczach.

Mimo dostarczanej na miejsce pomocy humanitarnej, 16,2 mln Jemeńczyków nie ma zapewnionego dostępu do żywności. Po raz pierwszy od dwóch lat w Amran, Hadżdży i prowincji Al Dżauf warunki przypominają klęskę głodu. Szacuje się, że tylko w tych regionach w pierwszej połowie 2021 r. głodu doświadczy 47 tys. osób, trzykrotnie więcej niż dotychczas.

Według raportu UNICEF w Jemenie z braku pomocy medycznej lub z głodu co 10 minut umiera dziecko. Jemen przed wybuchem wojny był najbiedniejszym krajem regionu. Teraz sytuacja jest katastrofalna. – mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.

Zniszczona infrastruktura, ataki na fabryki i magazyny żywności, blokady transportu wodnego, lądowego i lotniczego – również między poszczególnymi prowincjami Jemenu – uniemożliwiają zapewnienie bezpieczeństwa żywieniowego i medycznego. Dlatego Polska Misja Medyczna ponownie połączyła siły z Lekarzami Bez Granic, którzy jako jedni z niewielu są na stałe obecni w Jemenie.

Sprzymierzeńcem walki o życie dzieci jest niewielka saszetka z wysokokaloryczną pastą orzechową, Plumpy Nut, która jest najważniejszym preparatem w walce z głodem. Poprawia stan zdrowia dziecka w przypadkach ostrego niedożywienia, bez konieczności przebywania w szpitalu. Ta cecha jest szczególnie istotna w czasie, gdy funkcjonuje zaledwie połowa placówek, w których brak zarówno personelu, jak i środków medycznych.

Przedłużający się brak żywności to tykająca bomba, której skutki będą tragiczne dla najsłabszych. Kryzys doprowadził nie tylko do zapaści rolnictwa i systemu dystrybucji żywności. Od 2016 r. w Jemenie trwa epidemia cholery, która jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci, które stanowią 58% ofiar choroby. Bez zapewnienia im pomocy żywieniowej, osłabione organizmy nie poradzą sobie z wyniszczającą bakterią. Dlatego niezbędne jest zwiększenie sił opieki medycznej i zminimalizowanie szkód.

Niedożywienie jest poważnym problemem, dotykającym najsłabszych. Na rynkach jest trochę jedzenia, ale wielu ludzi nie może sobie pozwolić na jego zakup. Prowadzimy programy żywieniowe jako integralną część naszych działań, praktycznie wszędzie, gdzie pracujemy Jemenie – mówi Justin Armstrong, szef misji Lekarzy Bez Granic w Jemenie.

Lekarze Bez Granic uruchomili dotychczas 37 centrów leczenia cholery i punktów nawodnienia dla chorych na cholerę w Jemenie. Akcję wesprzeć można tutaj.

inf pras

Podobne artykuły

281953180_377335387769095_8185133783856156977_n
23 stycznia 2024
8-letni Vanya (po prawo) bierze udział w grupowej sesji zdrowia psychicznego Lekarzy bez Granic dla dzieci w ośrodku dla uchodźców w Ukrainie_fot. Yuliia Trofimova, Lekarze bez Granic
9 sierpnia 2023
iStock-1489274916
21 lipca 2023
iStock-1248309492
20 lipca 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także