„Skład powołanego zespołu Polskiej Komisji akredytacyjnej dot. nauk medycznych i nauk o zdrowiu tworzy uzasadnione i realne wątpliwości, co do obiektywności i bezstronności w ocenach kierunków lekarskich”, pisze w komunikacie Porozumienie Rezydentów.
Wśród placówek, z których pochodzą członkowie PKA nowej kadencji są m.in.: Katolicki Uniwersytet Lubelski (2 osoby), Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (2 osoby), Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu, Akademia Mazowiecka w Płocku czy Politechnika Wrocławska. W przypadku ostatniej uczelni interesujące jest to, że posiada ona nadal negatywną opinię PKA do prowadzenia kierunku lekarskiego, a mimo to jej reprezentant miałby oceniać jakość kształcenia na innych kierunkach.
Dodatkowo, rezydenci zwracają uwagę na to, że udział uniwersytetów medycznych w zespole zmniejszono z 66 proc. (8/12 członków) do niespełna 29 proc. (4/14 członków). 10 z 14 członków nie było ekspertami PKA i nie ma doświadczenia w przeprowadzaniu kontroli oraz ewaluacji jakości kształcenia.