- Nasza propozycja jest taka, aby w określonych przypadkach dać diagnoście możliwość wykonania większej liczby badań, niż zlecił lekarz - mówi prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, Alina Niewiadomska.
- Panel w którym zgromadzili się przedstawiciele samorządów zawodowych to pierwszy tak dobrze pomyślany panel, który wskazuje kompetencje poszczególnych zawodów medycznych.
- Diagności laboratoryjni to grupa zawodowa, która kształcona jest na kierunku analityka medyczna od 40 lat na uczelniach medycznych.
- Aktualnie brakuje nam kadr medycznych, dlatego należy maksymalnie wykorzystać te kadry i kompetencje, które każdy z tych zawodów posiada.
- Diagności laboratoryjni bezpośrednio stykają się z pacjentem, poprzez badanie jego materiału biologicznego.
- Problem jest w momencie, gdy np. mamy morfologię, powinien być wykonany rozmaz, czyli ocena mikroskopowa preparatu, natomiast nie możemy się skontaktować z lekarzem, bo jest on zajęty, brakuje tam kadr, a to on musi to zlecić przez system elektroniczny do laboratoryjnego.
- Nasza propozycja jest taka, aby w tych pojedynczych przypadkach, skatalogowanych czy ustalanymi kryteriami, dać możliwość diagnoście na zlecenie tych badań.
- Tutaj wyłania się również problem pediatrii, o którym mało się mówi. Musimy zwracać uwagę, żeby pacjent został szybko zdiagnozowany. Weźmy pod uwagę, że wcześniak to filiżanka krwi, dlatego nie możemy tych pobrań mnożyć czy generować bez końca, dlatego musimy wykonać maksymalnie dużo badań.
- Optymalizacja procesu diagnostyki sprawiłaby, że proces byłby jeszcze szybszy.
- Na panelu Smart Hospital, wskazano, że w ciągu doby pacjent powinien być zdiagnozowany, zatem bardzo dobrze się tutaj wpisuje diagnosta laboratoryjny oraz diagnostyka laboratoryjna, usprawniająca ten proces.
- Potrzeba tutaj trochę dobrej woli, np. zespół POCT, który działa w szpitalach, ale nie na zasadzie rozporządzenia ministra zdrowia, tylko na zasadzie rekomendacji albo logiki. Tu oddajemy pole klinikom w których w ramach POCT wykonywane są badania przez pielęgniarki i lekarzy, chociaż moglibyśmy powiedzieć, że takie badania powinny się odbywać tylko w laboratorium i tylko w naszym.
- Istotna jest współpraca w obie strony, w rozumieniu problemu badania wykonywane są w ramach POCT, ale nadzorowane rzez diagnostów i laboratorium.
- Należy znaleźć taki środek, który pozwoli na współpracę, aby tworząc tę diagnozę ten proces terapeutyczny przyśpieszyć.