Jak dotąd w naszym kraju brakuje jednolitych wytycznych dotyczących procedur stosowanych w laboratoriach przeprowadzających zapłodnienie in vitro (IVF). Niebawem ma się to zmienić.
Nad powstaniem spójnych rekomendacji postępowania z materiałem biologicznym w laboratoriach IVF pracują wspólnie: Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu, Ośrodek Studiów nad Płodnością Człowieka, Sekcja Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Konsultant Krajowy ds. Endokrynologii Ginekologicznej i Rozrodczości.
– Naszym nadrzędnym celem jest edukacja oraz podnoszenie standardów leczenia niepłodności w Polsce. Przystąpiliśmy do pracy nad rekomendacjami mając na uwadze, jak ważne dla bezpieczeństwa Pacjentów jest nie tylko stosowanie spójnych standardów, ale również efektywne ich monitorowanie – mówi prof. Sławomir Wołczyński, ekspert Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka.
– Wspólne stanowisko eksperckie przekażemy jako materiał informacyjno-edukacyjny do wszystkich podmiotów realizujących procedury IVF w Polsce, a także do agend i instytucji administracji publicznej w Polsce, w których gestii leżą działania legislacyjne, regulacyjne oraz kontrolne dotyczące procedur postępowania z materiałem biologicznym w laboratoriach IVF – dodaje prof. Robert Spaczyński, przewodniczący Grupy Ekspertów oraz Konsultant Krajowy ds. Endokrynologii Ginekologicznej i Rozrodczości.
Finalna wersja rekomendacji ma się ukazać w lipcu br.
Źródło: materiały prasowe