Kary nieuzasadnione – bezprecedensowy wyrok sądu!
Odchodzący rok zawsze skłania do podsumowań i refleksji. Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia nie narzekali na brak pracy i wyzwań. Jednym z ważniejszych była walka z nakładaniem przez NFZ kar finansowych na lekarzy za rzekomo nieprawidłową ordynację mleka Neocate LCP. W ocenie PPOZ – kary były nieuzasadnione ani prawnie, ani medycznie, ani tym bardziej etycznie. Zdanie PPOZ podzielił Sąd Rejonowy w Poznaniu, który wydał bezprecedensowy wyrok w tej sprawie. W uzasadnieniu zaznaczył, że przepisywanie przez lekarkę podstawowej opieki zdrowotnej środka Neocate LCP pacjentowi powyżej 12. miesiąca życia było uzasadnione względami medycznymi. Chłopiec, który urodził się z licznymi schorzeniami, nie tolerował żadnych innych produktów. Konsekwencja i upór PPOZ doprowadziły do zwrócenia podmiotom poz pobranych środków finansowych, a tym samym uratowania wielu praktyk lekarzy rodzinnych.
Bezpieczeństwo pacjentów w 2025 roku będzie zachowane!
Wysiłki Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia w 2024 roku udaremniły wprowadzenie nieżyciowych aktów prawnych, takich jak zapisy ustawy POZ w zakresie ważności deklaracji od 1 stycznia 2025 roku. Zgodnie z nimi – jeśli pacjent wybrał świadczeniodawców nietworzących zespołu podstawowej opieki zdrowotnej, jego deklaracje miały stracić ważność z dniem 31 grudnia 2024 roku. W pismach do Ministerstwa Zdrowia lekarze PPOZ wskazywali na wysoką szkodliwość zapisów, które w efekcie mogłyby doprowadzić do drastycznych konsekwencji ekonomicznych dla dalszego funkcjonowania poz, a pacjentów postawiłyby w obliczu braku dostępności do podstawowej opieki zdrowotnej. Ostatecznie argumenty PPOZ zostały uwzględnione przez resort, co oznacza, że od 1 stycznia 2025 r. pacjenci będą mieli (tak jak dotychczas) dostęp do „wybranych przez siebie” lekarzy rodzinnych.
Nowy rok – nowe (stare) wyzwania
Zbliżający się nowy rok to dla lekarzy Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia nowe i… stare wyzwania. Na pewno kontynuowana będzie walka o uproszczenie zasad i automatyzację w zakresie refundacji, a tym samym zdjęcie z lekarzy obowiązku określania wysokości refundacji za leki, co nadal pociąga za sobą kary finansowe i odcina pacjentów od możliwości leczenia.
Duże nadzieje lekarze PPOZ pokładają w inicjatywie senackiej Komisji Zdrowia o ustanowieniu roku 2025 „Rokiem Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki”. Jak zaznaczyła Beata Małecka-Libera, przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia – jest to konieczne ze względu na wciąż pogarszającą się kondycję zdrowotną społeczeństwa polskiego oraz dynamicznie rosnący odsetek zachorowalności na choroby cywilizacyjne.
– Rola profilaktyki jest nie do przecenienia. Badania kontrolne pozwalają na wykrycie ewentualnego problemu na wczesnym etapie, gdy leczenie jest jeszcze stosunkowo łatwe i skuteczne. To szczególnie ważne w przypadku chorób, które rozwijają się powoli i podstępnie. Niezwykle istotny jest styl życia, a przede wszystkim walka ze złymi nawykami: brakiem ruchu, nieodpowiednią dietą, nałogami! Stąd bierze się cukrzyca, nadciśnienie, zawały, nowotwory, a także depresje i choroby psychiczne! Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami wypracujemy u naszych pacjentów zdrowe nawyki i tym samym zmniejszymy dysproporcje między Polską a krajami Unii Europejskiej, które notują znacząco niższe statystyki zachorowań na schorzenia przewlekłe – podkreśla Bożena Janicka.