Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Protest generalny rolników w Niemczech uderzy w polskich lekarzy

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 8 stycznia 2024 09:01

Protest generalny rolników w Niemczech uderzy w polskich lekarzy - Obrazek nagłówka
Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
Każdego dnia dziesiątki – o ile nie setki – lekarzy, pielęgniarek, opiekunów medycznych i farmaceutów przekraczają granicę polsko-niemiecką. Pracują w Schwedt, Locknitz czy Prenzlau. Ich sytuacja jest trudna od jakiegoś czasu z kilku powodów np. kontroli granicznych. Na jeszcze poważniejsze utrudnienia szykują się w poniedziałek, gdy w Niemczech odbędzie się strajk generalny rolników.

Rolnicy mają zablokować znaczną część dróg dojazdowych na polsko-niemieckim pograniczu. Sytuacja będzie odczuwalna między innymi w Kołbaskowie czy w Lubieszynie.

Zaniepokojone sytuacją jest środowisko medyczne. Ze Szczecina do pracy codziennie dojeżdża ogromna liczba lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów.

- Tematem zajmuje się już komisja ds. lekarzy praktykujących zagranicą. Ostatnie miesiące były dla pracowników szpitalu w Prenzlau czy Schwedt bardzo trudne, bo kontrole stacjonarne na granicy bardzo często zajmowały im wiele czasu. Funkcjonowanie na polsko-niemieckim pograniczu od jakiegoś czasu jest dużo trudniejsze i poniedziałkowy protest będzie kolejnym elementem utrudniającym lub nawet uniemożliwiającym pracownikom medycznym dotarcie do pacjentów – mówi Rafał Krysztopik, pełnomocnik Okręgowej Rady Lekarskiej ds. lekarzy praktykujących zagranicą.

- Niektórzy lekarze przyjadą do pracy w niedzielę wieczorem lub zostaną na noc w wynajmowanych mieszkaniach lub u znajomych lekarzy. Organizujemy się tak, by w poniedziałek móc dotrzeć do pracy, a wiemy, że to byłoby niemożliwe gdybyśmy dojeżdżali ze Szczecina. To jest skala protestu dotychczas niespotykana w Niemczech. Budzi to nasz wielki niepokój – dodaje Krysztopik.

Wyzwanie dla Rządu RP i samorządu

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie Michał Bulsa przyznaje, że sprawą sytuacji polsko-niemieckiego pogranicza aktywniej powinna zainteresować się strona rządowa i samorządowa.

- Nie zauważamy, by to był temat palący dla rządzących, a szkoda, bo każdego dnia przyjeżdżają do nas do pracy osoby mieszkające po stronie niemieckiej, a do Niemiec wyjeżdżają pracownicy, w tym sektora ochrony zdrowia, którzy mieszkają w Szczecinie i regionie. Standard ich życia jest w ostatnim czasie mocno utrudniony – dodaje prezes ORL.

Źródło: OIL w Szczecinie

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także