Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Przychodzi komornik do lekarza...

MedExpress Team

Łukasz Tokarski

Opublikowano 22 września 2015 11:41

Przychodzi komornik do lekarza... - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
Ministerstwo Zdrowia odpowiada lekarzom na apel dotyczący opłat egzekucyjnych.
[caption id="attachment_26413" align="alignnone" width="620"]Fot. Thinkstock / Getty Images Fot. Thinkstock / Getty Images[/caption]

Ministerstwo Zdrowia odpowiada lekarzom na apel dotyczący opłat egzekucyjnych.

W piśmie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apelowało o wszczęcie prac legislacyjnych dzięki, którym obniżone zostaną opłaty egzekucyjne pobierane przez komornika w sytuacji skierowania egzekucji do rachunku bankowego Narodowego Funduszu Zdrowia bądź wierzytelności przysługujących wobec tego podmiotu i określenie ich wysokości na 8 proc. wartości egzekwowanego roszczenia, nie więcej jednak niż jednokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Co lekarzom odpowiedziało Ministerstwo Zdrowia?

"W aktualnym stanie prawnym maksymalna opłata egzekucyjna, w przypadku skierowania egzekucji do rachunku bankowego Narodowego Funduszu Zdrowia, stanowi więc równowartość dziesięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, natomiast w przypadku skierowania jej do wierzytelności przysługujących wobec w/w podmiotu - trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
W tym miejscu podkreślić należy, iż opłata egzekucyjna nie stanowi wyłącznie wynagrodzenia komornika za czynności podejmowane w sprawie, w której została wyegzekwowana, stąd nie może być powiązana tylko i wyłącznie z nakładem pracy komornika w danym przypadku. W obecnym stanie prawnym służy ona bowiem do utrzymania całego systemu egzekucji sądowej, co wynika z art. 34 i art. 35 u.k.s.e. Komornik, mimo iż jest funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym, nie otrzymuje środków z budżetu państwa na pokrycie kosztów działalności egzekucyjnej, które to pokrywa właśnie z wyegzekwowanych opłat. Ustalenie opłat sądowych na zbyt niskim poziomie prowadziłaby zatem do sytuacji, w której komornicy musieliby finansować egzekucję z własnego majątku, konsekwencją czego mogłaby być likwidacja kancelarii komorniczych i w efekcie załamanie całego systemu egzekucji sądowej w sprawach cywilnych.
W świetle powyższego nie wydaje się być możliwe obniżenie opłat egzekucyjnych w rozpatrywanych przypadkach do proponowanej maksymalnej wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.
Dodatkowo wskazać należy, iż w Sejmie toczą się obecnie prace legislacyjne nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (druk sejmowy nr 1842), w którym przewidziano w szczególności szereg zmian w zakresie wysokości opłat egzekucyjnych, w tym obniżenie wysokości opłat pobieranych przez komorników w przypadku prowadzenia egzekucji z rachunku bankowego i z wierzytelności."

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także